Fren Merkezi Arızası Belirtileri ve Tamiri, Değişim Ücreti

Okunuyor Fren Merkezi Arızası Belirtileri ve Tamiri, Değişim Ücreti

Otomobilleri yavaşlatmak için fren sistemi kullanılmaktadır. Fren sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesi de fren üst merkezi veya fren ana merkezi olarak bilinen parçadır. Peki ya fren merkezi arızası belirtileri nedir? Fren merkezi nasıl tamir edilir. Fren merkezi tamir ve değişim ücreti işçilik dahil ne kadar bir fiyata çıkar. Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Fren ana merkezi, fren sisteminin en önemli parçasıdır. Arıza yaptığı zaman çok ciddi kazalara yol açabilir. Bu sebeple aracınızda fren ana merkezi arızasından şüphelenseniz bile hiç zaman kaybetmeden tamir ettirmelisiniz.

Fren Ana Merkezi Nasıl Çalışır?

Fren merkezi ne işe yarar diye soracak olursanız kısaca, fren ana merkezinin işlevi, fren pedalı basıncını hidrolik basınca dönüştürmektir. Ana merkez, fren devresine fren yağı basarak bunu sağlar.

Ayrıca fren pedalına uygulanan basınca göre aktarılan fren hidroliği miktarını da yönetir. İster kampana olsun ister disk frenler olsun aracınızda mutlaka bir fren ana merkezi bulunmaktadır.

Sürücü fren pedalına her bastığında, basınç bir pistonu aşağı doğru iter. Bu pistonda fren hidrolik yağına baskı yapar ve başka bir pistonu itmeye başlar.
Günümüz otomobillerinde basınç pistonunu destekleyen bir yay vardır. Bu yay sürücü ayağını frenden çektiğinde fren pedalının tekrardan yukarı çıkmasını sağlar. Bu gerçekleştiği zaman fren yağı ana merkeze geri döner. Böylelikle her fren pedalına basmanızda fren basıncı tekrar artacaktır.

Fren Merkezi Arızası Belirtileri?

1- Fren Hidrolik Yağının Kirlenmesi ve Kararması

Fren ana merkezinin üzerinde bir süre sonra aşınan lastik contalar bulunmaktadır. Lastik contaları çok fazla aşınırsa, fren hidroliği kirlenir. Yıpranmış fren merkezi contalarının bir başka etkisi de fren pedalının kendi kendine aşağıya inmesidir.

2- Fren Pedalının Çok Aşağıdan veya Yukarıdan Kavraması

Fren üst merkezi arıza yaptığında ilk fark edeceğiniz şeylerden bir tanesi fren pedalının çok alttan veya üstten kavramasıdır. Fren sisteminin basıncı, fren ana merkezinden gelir. Bu basıncı normalde olması gerektiği gibi işleyemez ve kapatamazsa fren pedalı çok alttan veya üstten kavrayabilir.

3- Fren Hidrolik Yağının Azalması 

Fren ana merkezinde hidrolik yağı azalırsa bazı fren sorunları yaşarsınız. Fark edeceğiniz ilk şey, ayağınızı fren pedalına bastığınızda yumuşak olmasıdır. Hidrolik yağı azalırsa fren pedalı da yumuşak olacaktır.

Fren ana merkezinde bulunan fren hidrolik yağının eksik olduğunu fark ederseniz önce gevşek hortum, çatlak fren hidrolik kabı veya sızdıran kapak olmadığından önce emin olun. Eğer bunlar tamamsa en kısa zamanda ana merkezi değiştirin.

4- Motor Arıza Lambasının Yanması

Günümüz otomobillerinde fren basınç sensörü bulunmaktadır. Bu sensör fren üst merkezinde yer alır. Eğer fren basıncında bir terslik fark ederse aracınızın ECU’su tarafından bir arıza kodu kaydedilir. ECU’da sürücüye bir şeylerin ters gittiğini haber vermek için gösterge panelinde motor arıza lambasını yakar.

Fren Ana Merkezi Tamiri, Değişimi ve İşçilik Ücreti

Aracınızın fren ana merkezinde bir arıza varsa muhtemelen onu değiştirmeniz gerekecektir. Ortalama bir otomobilin fren ana merkezi 250 ile 500 lira arasında değişen bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca ustanız 150-200 lira gibi bir işçilik ücreti karşılığında fren ana merkezini değiştirecektir.

Yorum Yap