Frene Basınca Sağa veya Sola Neden Çeker

Okunuyor Frene Basınca Sağa veya Sola Neden Çeker

Aracınızla seyir halindeyken frene bastığınızda bir tarafa çekiyorsa bu aracınızın yürüyen kısmında bir sorun olduğu anlamına gelir. Peki araba frene basınca sağa veya sola neden çeker?

Otomobillerin sürüş ve frenleme sırasında düz bir çizgi halinde gitmesi gerekir. Aracınızda fren yaptığınızda bir tarafa doğru gittiğini görmeniz, aracın çekmesi anlamına gelmektedir.

Arabanın çektiğini anlamanın yolu çok basittir. Çok fazla hızlanmadan seyir halindeyken direksiyonu bırakın. Yavaşça fren yapmaya başlayın. Eğer araba kendi kendine bir tarafa gidiyorsa buna çekme denilir.

Aracınız frene basınca bir tarafa çekiyorsa bu bir arızanın habercisidir.

Frene Basınca Sağa veya Sola Çekmesini Nedenleri

1- Fren Kaliperleri

Fren kaliperinin içerisinde balatalar bulunmaktadır. Eğer kaliperlerden bir tanesi arıza yaparsa diske baskı yapamaz. Aracınızda fren yaptığınızda çeken taraftaki fren sistemini çalıştığı anlamına gelir.

2- Balataların Düzensiz Aşınması

Arabanın durabilmesi için fren balataları diskleri sıkar. Bu sıkma işleminin her iki taraftaki tekerler içinde aynı güçte olması gerekmektedir. Ancak bir tarafın fren balatası daha çabuk biterse arabanın sağa ya da sola çekmesine neden olur.

3- Süspansiyon Arızaları

Patlak bir amortisör, rot kolu veya süspansiyon arızalar aracınızda frene bastığınız zaman bir tarafa çekmesine neden olabilir.

Yorum Yap