Gaza Basınca Araba Neden Tekler?

Okunuyor Gaza Basınca Araba Neden Tekler?

Gaza basınca veya hızlanırken arabanın teklemesinin nedeni nedir? Gaz verince tekleme neden olur? Bu yazımızda gaza basınca araba motorunun teklemesinin sebeplerini araştıracağız.

Aracınızı çalıştırdıktan sonra hareket etmek için mutlaka gaz vermek zorundasınız. Gaza bastığınız anda ise aracın motor aksamı içerisindeki tüm bileşenler ortak bir şekilde çalışmaya başlar. Ancak hızlanırken veya gaza basınca aracınızın motoru tekleme yapıyorsa bu bir sorunun habercisidir. Peki ya hızlanırken motor neden tekler

1- Ateşleme Sistemi Arızaları

Gaza basınca veya hızlanırken motorun teklemesinin en büyük nedenlerinin başında ateşleme sistemi arızaları gelmektedir. Ateşleme sistemi buji, buji kablosu, distribitör, bobin gibi parçalardan oluşmaktadır. Bunlardan herhangi bir tanesi bile arıza yaparsa aracınız hızlanırken ateşleme tam sağlanamayacağı için motorda tekleme meydana gelmesine neden olacaktır. Eğer aracınızda tekleme varsa ilk olarak ateşleme sistemini gözden geçirin.

2- Tıkalı veya Arızalı Yakıt Enjektörleri

Yaklaşık 30 yıldan bu zamana üretilen otomobiller enjeksiyon püskürtmeli sisteme sahiptirler. Bir çeşit püskürtme aleti olan enjektörler yakıt içerisindeki kirleticiler tarafından kolaylıkla tıkanabilir. Ayrıca kullanım ömrü dolduğu zaman arıza yaparlar. Eğer enjektörler arıza yaparsa motora istenilen yakıt tam seviyede gönderilemez. Bu da aracınızın motorunun teklemesine neden olur. Özellikle yüksek devirlerde kullanırken tekleme varsa bunun sorumlusu yakıt enjektörleri olabilir.

3- Arızalı Yakıt Pompası

Benzin pompası olarak bilinen bu parçanın görevi yakıt deposundan aldığı  yakıtı pompalayarak motora göndermektir. Ancak bu motor elektrikli olduğu için bir süre sonra arıza yapacaktır. Eğer yakıt pompası arıza yaparsa hava/yakıt karışımı gereken düzeyde (14/1) oranında olamaz. Bu da karışımın fakir olmasına neden olacağı için motorun teklemesine neden olabilir.

4- Sensör Arızaları

Motor ile alakalı olan MAP (kütle hava akış), ve MAF sensörü arıza yaptığı zaman motorun teklediğini fark edeceksiniz. Çünkü bu sensörler doğrudan yakıt ve ateşleme sistemini etkileyen sensörlerdir. Özellikle yüksek devirlerde aracın yığıldığını fark ederseniz bu sensör arızalarından meydana geliyor olabilir.

5- Hava Filtresinin Kirli ve Tıkanmış Olması

Motora yakıt ve ateşleme sistemi kadar önemli olan bir diğer etken ise havadır. Motor içerisinde tutuşmanın olabilmesi için mutlaka oksijen olmalıdır. Eğer aracınızın hava filtresi tıkalı olursa, motor ihtiyacı olan havayı temiz edemez. Bu durumda aracınızın motorunun teklemesine neden olabilir.

6- Katalitik Konvertörün Tıkanması

Egzoz gazı içerisindeki zehirli gazları süzerek atmosferin daha az kirlenmesini sağlayan parçaya katalitik konvertör adı verilir. Ancak egzoz gazı içerisindeki karbon nedeniyle, küçük olan konvertör delikleri zamanla tıkanır. Eğer aracınızda gaza basmanıza rağmen hızlanmakta zorluk çekiyorsanız bu katalitik konvertörün tıkalı olmasından kaynaklanıyor olabilir.

7- Gaz Telinin Paslanması ve Takılı Kalması

Günümüz otomobillerinde bu işlem elektronik olarak sağlanırken eski sistem araçlarda gaz ve motor arasında bir tel vardır. Sürücü gaza bastığı anda bu tel geriye çekilir ve motora gaz verilmesine neden olurdu. Ancak bu tel bir boru içerisinde olduğu zamanla tıkanır ve paslanır. Bu da telin takılı kalmasına neden olacağı için size motorun teklemesi olarak yansıyabilir.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap