Geely FC 1.5 GSL Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Geely FC 1.5 GSL Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Çinli otomobil üreticisi Geely’nin ülkemizde de satılan modeli olan FC nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Geely FC 1.5 GSL kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. 

Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Geely 2009 yılında ülkemize giriş yaptı. Türkiye pazarında Echo, Emgrand, Familia ve FC modellerini sattı. FC modeli ise 2010 ile 2012 yılları arasında satılmıştır. Tüm Geely modelleri arasında en az satılan modeldir.

Geely FC 1.5 GSL Nasıl Bir Araba?

Geely FC, D segmenti bir otomobildir. Toyota’nın ülkemizde satılmayan modeli olan Vios’un 2002 yılında ürettiği birinci nesilinin alt yapısı kullanılarak üretilmiştir. Kısaca alacağınız bir Geely FC, Toyota Vios 2002 ile hemen hemen aynıdır diyebiliriz. GSL donanım paketiyle satılan FC’nin “ABS, dijital klima, iki hava yastığı, elektrikli dört cam, yol bilgisayarı ve far sensörü” gibi özellikleri vardır. Ülkemizde sadece sedan kasa olarak satılan FC’nin otomobik vitesli bulunmuyor. Tüm satılanları 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. FC’de 1.5 litre hacminde benzinli motor kullanılmıştır. Bu motor 105 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11, şehir dışında 7 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Geely FC 1.5 GSL Kullanıcı Yorumu

Elimde az para varken alabileceğim en yüksek modelli arabayı almak için araştırmalar yapıyordum. İnternette hakkında çok bilgi olmasa da bugün tofaş’ın biraz daha pahalı parasına bir 2011 model Geely FC 1.5 GSL aldım. İlk olarak arabanın içinden başlayacak olursak, ön göğüs ve kapı kolları gibi yerlerde sert plastik bir malzeme kullanılmış. Ancak bu arabanın ucuz bir araba olduğunu unutmayın kullanılan malzeme kalitesi de aynı oranda kaliteli oluyor. İç hacmi gerçekten geniştir. Ön koltukları arkaya ittirdiğimde arka diz mesafesi hala daha kalıyor. Frenleri gayet başarılırdır. Kliması inanılmaz bir şekilde buz gibi soğutuyor. Motor performansı pek iyi değildir. Özellikle torkunun düşük olması yokuşlarda baya bayılmasına neden oluyor. Yol tutuşu ortalama seviyededir, ancak arkasını çabuk savuruyor. Devasa bir bagajı bulunuyor. İki bebek arabasını rahatlıkla sığdırabiliyorum. Çok defa uzun yola çıktım ve ortalama 150 km/s hızla hiç bir sorun yaşamadan gittim.

Geely FC 1.5 GSL Alınır Mı?

Ben bu arabayı 5 yıldır kullanıyorum ve alabileceğim en yüksek modelli araba buydu. Bu süre zarfında bana hiç sorun çıkarmadı. Yedek parçalarını Ankara’da bulmakta zorlanmıyorum ve hiçte pahalı değiller. İkinci el piyasası biraz yavaş ama zaten hızlı olsaydı bu fiyatlara bu arabayı alamazdık. Bana göre 30 yaşında bir arabaya binmektense Geely FC 1.5 GSL almak daha iyi diye düşünüyorum.

Yorum Yap