Geri Vites Müşürü Arızası? Geri Lambaları Yanmıyor veya Sürekli Yanıyor

Okunuyor Geri Vites Müşürü Arızası? Geri Lambaları Yanmıyor veya Sürekli Yanıyor

Geri vites müşürü ne işe yarar? Geri vites müşürü arızası belirtileri nedir? Vitesi geriye takmanıza rağmen geri lambaları yanmıyorsa veya geri vites lambaları sürekli yanıyorsa bunun sorumlusu geri vites müşürüdür.

Aracınızda vitesi geriye taktığınız zaman geri lambalarının yanması gerekmektedir. Ancak vitesi geriye takmanıza rağmen geri park lambaları yanmıyorsa veya farları açtığınız zaman parklarla birlikte geri lambaları da sürekli yanıyorsa bunun sorumlusu büyük ihtimal geri vites müşürünün arızalı olması gerekmektedir.

Geri Vites Müşürü Nasıl Çalışır?

Geri vites müşürü arıcınızın geriye gideceğini algılar. Yeni sistem araçlarda geri park sensörleri, geri görüş kamerası ve diğer geri manevralarda kullanılan donanımlar, geri vites müşürü tarafından devreye sokulur. Aracınızın vitesini geriye taktığınız zaman müşür bunu algılar ve aracın beynine anında sinyal gönderir. Geri vites müşürünün yeri şanzıman üzerindedir. Bu müşür geri vites dişlisinin konumunu takip eder.

Geri Vites Müşürü Arızası Belirtileri

  • Geri vites lambaları hiç yanmıyor
  • Geri vites lambaları sönmüyor
  • Geri vites lambaları, araç geri viteste olmamasına rağmen sürekli yanıyor
  • Geri vites lambası titreşimli yanıyor. Yani yanıp sönüyor
  • Varsa geri görüş kamerası devreye girmiyor
  • Varsa geri park sensörleri çalışmıyor

gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu yukarıda saydıklarımızdan bir veya bir kaçı sizin aracınızda da varsa sorun büyük ihtimal geri vites müşürünün arızalı olmasından kaynaklanıyordur.

Geri Vites Müşürü Değişimi Ne Kadar Tutar?

Aracın geri vites müşürünü değiştirmek için aracı bir lifte veya kanala çekmeniz gerekir. Ustanız bir ingiliz anahtarı yardımıyla müşürü kolaylıkla yerinden çıkarıp yenisini takacaktır. Bu işlem için en fazla 25-30 lira işçilik ücreti alınmaktadır. Geri vites müşürünün parça maliteyi ise aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bir otomobil için (ford focus, toyota corolla, honda civic, renault clio, renault megane, volkswagen golf) 100 ile 200 lira arasında bir fiyata satılmaktadır.

Eğer aracınızın geri vites müşürü arıza yaparsa, geri park lambalarında çalışma sorunu meydana gelecektir. Bu da aracınızın muayeneden ağır kusurlu olarak kalmasına neden olacaktır. Bu sebeple geri vites müşürü arızasını hemen çözmeniz gerekir. Ayrıca sürekli yanan geri vites lambaları özellikle gece yolculuklarında trafik güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Yorum Yap