Hava Filtresi Kirli İse Motor Nasıl Bir Karışımla Çalışır?

Okunuyor Hava Filtresi Kirli İse Motor Nasıl Bir Karışımla Çalışır?

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır belli oldu. Hava filtresi kirli olduğu durumlarda motorlar genel olarak zengin karışımlarla çalışmaya başlayacaklardır. Her ne kadar araçlara giren havalardaki kütleler maf sensörleri sayesinde ölçümleri yapılsa bile motorların çalışabilmesi adına yakıtların belirli bir noktadan sonra azaltılması söz konusu olmaz ve zengin yakıt yakmak zorunda kalacaktır.

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır kısmının yanıtları ardından bozulan ya da kirlenenlerin nasıl değişecek olduğu merak ediliyor. Aslında herkesin rahat bir şekilde yapabilecekleri basit yöntemlerden bir tanesidir. Genel olarak filtrelerin kutularının metal tırnaklı olarak üretimleri sağlanır ve tırnaklar açılarak eski olan ürünler çıkarılır ve yenileri açılır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey cıvataları söktüğümüz an kutu üstten açılacak olmasıdır. Filtre yönlü bir yapı olmasından dolayı üstünde yer alan ok yukarı gelecek şekilde takmaya dikkat etmek gerekir. Şu an araçlarda filtreler sadece tek yönlü olan kutulara oturacak şekilde üretiliyor. Bu yüzden yeni araçlarda test takılması söz konusu olamaz.

Hava Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Hava filtresi tıkanırsa ne olur araç sahiplerinin merak ettikleri konuların başında geliyor. Hava filtresi tıkanması çekiş güçlerinin zayıflamasına neden olur. Bu yüzden paralel olarak motor zorlanmaya başlayacaktır. Böyle anlar devam ederse motorların arızalanması gibi durumlar meydana gelecektir. Bunların yanı sıra bir yandan da yakıt düzenleri bozulabilecek olduğu için normale oranla daha çok yakıt tüketecek ve daha çok ek masraf çıkacaktır.

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır kısmında birçok detaya dikkat edilmezse yukarıda sayılan sorunlar ile yüzleşmek söz konusu olacaktır.

Hava Filtresi Performansı Etkiler Mi?

Hava filtresi performansı etkiler mi sorunsalı merak edilen konular arasında yer alıyor. Motorun tıkanma durumlarına yeteri kadar havayı çekemeyecek olması ve fakir karışım gerçekleşmesi performans oranlarında düşmeleri beraberinde getirir. Bu yüzden de yaşanılan alana göre hava filtrelerini periyodik olarak değiştirmek gerekir.

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır sorunsalının birçok noktayı etkilediği biliniyor. Motora dahi zarar verebilecek bir yapısının olmasından dolayı kişilerin arıza ya da tıkanma gibi durumlar olduğu zaman oldukça uygun fiyatlar ile satılan ürünleri alarak kendilerinin değiştirmesi gerekir. Böylece ilerleyen dönemlerde ek masraflar çıkmaz.

İlginizi çekebilir: Geely Marka Araba Hakkında Yorumlar

Hava Filtresi Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hava filtresi tıkalı olduğu nasıl anlaşılır kısmında birçok farklı yöntem vardır. Kendisini farklı şekillerde belli eder. Bu belli etme yöntemleri;

  1. Yakıtlarda yüksek tüketim meydana gelmesi
  2. Performanslarda düşüklük gözlenmesi
  3. Motor sesinde değişikliklerin meydana gelmesi
  4. Bujilerin daha hızlı eskimesi
  5. Motor rölanti devrinde dalgalanma yapması ile rahat bir şekilde anlaşılır.

Yorum Yap