Hız Göstergesi Neden Çalışmaz? Hız Göstergesi Çalışmıyor

Okunuyor Hız Göstergesi Neden Çalışmaz? Hız Göstergesi Çalışmıyor

Otomobiller ilk üretilmeye başladığı andan itibaren hız göstergeleri de araçlarda var olmaya başlamıştır. Peki aracınız hız göstergesi çalışmıyor diyorsanız bunun sebebi nedir? Hız göstergesinin çalışmamasının nedenleri nedir? Kısaca hız göstergesi neden çalışmaz.

Hız göstergesi sürücüler için en önemli sürüşe yardımcı donanımlardan bir tanesidir. Sürücüler araçlarının ne kadar hızla gittiğini sürekli olarak öğrenmek isterler. Ayrıca günümüz otomobillerinde hız ile ABS, ESP gibi sistemler entegre halde çalışırlar. Özellikle radarlara yakalanmamak ve hız sınırları içerisinde kalmak için sürücülerin ne kadar hızda gittiğini gösterirler. Hız göstergesi arızalandığı zaman bunu hemen tamir ettirmeniz gerekecektir.

Peki ya hız göstergesinin çalışmamasının sebepleri nedir?

Hız Göstergesi Neden Çalışmaz

1- Hız Sensörünün Bozulması

Günümüz otomobillerinde tekerleklerde, daha eskilerinden şanzıman çıkışında çok daha eski araçlarda ise çarklı sistem denilen bir çeşit hız sensörü vardır. Bu sensör aracın teker hızını veya şanzıman çıkış hızını ölçerek hız göstergesinin çalışmasını sağlar. Bu sensör arızalandığı zaman aracınızın hız göstergesi çalışmayacaktır.

2- Kilometre Telinin Kopması

Hız sensörü ile aracınızın hız göstergesi yani kadran arasında bulunan bir çeşit kablodur. Hız göstergesinin çalışmamasının en büyük sebebi kilometre telinin kopmasıdır. Eğer aracınızın kilometre sayacı da çalışmıyorsa bu telden şüphelenebilirsiniz.

3- ECU Sorunları

Yaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen otomobillerde beyin adı verilen motor kontrol ünitesi (ECU) bulunmaktadır. ECU programlama hataları da hız göstergesinin çalışmamasına neden olabilir.

Yorum Yap