Honda Civic EF (1987 – 1991) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Honda Civic EF (1987 – 1991) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Honda Civic’in resmi olarak ülkemizde satılmaya başlanan ilk kasası olan Civic EF nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Honda Civic kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Honda Civic efsanesi ülkemizde ilk olarak EF kasalarla ile başlamıştır. 1988 yılından itibaren ülkemizde satılmaya başlanan bu kasalar tasarım olarak gerçekten çok önde bir otomobildir. 1991 yılına kadar satıldıktan sonra 1992 yılında yerini Civic EG kasaya bırakmıştır.

Honda Civic EF (1987-1991) Nasıl Bir Araba?

Bu otomobil üretildiği dönemlerde tasarım olarak en önlerde yer alıyordu. Bugün bile Civic, dünyanın en güzel otomobillerinden bir tanesidir. Ancak EF kasa zamanının çok ötesinde bir otomobildi. 5 kapılı sedan ve 3 kapılı hatchback kasa tipleri satılmıştır. 3 kapılı yani tek kapı diye adlandırılan Civic Ef modifiyeye en uygun otomobillerden bir tanesidir. Bugün bile tüm dünya’da bu aracın bir hayli meraklısı bulunmaktadır. Özellik olarak klima, hidrolik direksiyon, elektrikli aynalar ve otomatik camlar gibi özellikleri vardır. Civic EF’nin tam otomatik 4 ileri vites ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri de vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : 90 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. En çok tutulan motor seçeneğidir. Şehir içinde 9, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.5 Benzinli : 1.5 litre hacimli bu motor 90 beygir ve 120 Nm tork güç üretiyor. Şehir içinde 8.5, şehir dışında ise 5.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.6 Benzinli : 1.6 litrelik motor 107 beygir ve 133 Nm tork güç üretiyr. Şehir içinde 8.7, şehir dışında ise 5.7 litre yakıt tüketimi var. Ayrıca tüm Honda motorları gibi LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Honda Civic EF (1987-1991) Kullanıcı Yorumu

Bu arabalardan bir tanesini 2 yıl kadar kullandım. Oldukça güzel bir otomobil olup, tasarımı çok güzeldir. İçerisinde kaliteli yumuşak bir kaplama malzemesi kullanılmıştır. İçerisi oldukça geniştir. Ön tarafının genişliği iyidir. Arka diz mesafesi ise ortalama seviyede. Kliması çok başarılı olup arabanın içini buz gibi yapıyor. Otomatik vitesi santim geri kaydırmıyor ve vites geçişleri çok sarsıntısız. Ayrıca taş gibi sağlam bir otomatik şanzımanı var. Frenleri başarılıdır hatta döneminde üretilen çoğu arabadan daha iyidir. Motor performansı güzeldir. Ancak yüksek devirlerde kullanmanız gerekiyor. Düşük devirlerde oldukça baygın. Şehir içi ara hızlanmaları güzel. Yokuşlarda ivmelenmesi yeterli seviyede. Uzun yol ve yüksek hızlarda ise yol tutuşuna hayran kalırsınız. Kendinden beklenmeyecek derece güzel yol tutuşu vardır. Motor sesini içeriye biraz alıyor. Ama yol ve rüzgar sesini çok fazla almıyor. Ses yalıtımı ortalama seviyelerde diyebiliriz.

Honda Civic EF (1987-1991) Alınır Mı?

Bugün en yenisinin üretiminin üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçti. Bu sebeple alacağınız bir Civic Ef eski olacağı için mutlaka ufak tefek sorunları olacaktır. Yedek parçaları her Japoncuda rahatlıkla bulunabiliyor. Yedek parçalarının fiyatı ne çok pahalı ne de çok ucuzdur. İkinci el piyasası güçlüdür.

Yorum Yap