Hyundai Getz Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Okunuyor Hyundai Getz Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Bir dönem ülkemizin en çok tutulan otomobillerinden bir tanesi olan Hyundai Getz nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Getz kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Hyundai 2000’li yılların hemen başından itibaren yenilenme sürecine girmiş ve pek çok yeni modeli piyasaya sürmüştür. Getz’de 2002 yılında, Türkiye ile birlikte tüm Avrupa pazarında satışa sunulmuştur. İlk olarak 2002 yılında üretildikten sonra ufak makyajlar geçirmiş ancak asıl tasarımdan hiç vaz geçilmemiştir. 2011 yılında ise yerini Hyundai i20 modeline bırakmıştır.

Hyundai Getz Nasıl Bir Araba?

Hyundai Getz, B segmenti hatchback bir otomobildir. Zaten sedan olanları ise Hyundai Accent Era adı altında satılmıştır. Tam bir Türkiye şartlarının arabasıdır. Küçük, atik ve kıvrak bir otomobildir. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Getz’in “Active, Classic, Comfort Plus, GL Active, GL Cool, VGT ve VGT Star” donanım paketleri vardır. En full donanımında ABS, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, sis farları, sürücü ve yolcu hava yastığı” gibi pek çok özelliği vardır. Getz’in motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.3 Benzinli : 2002 ile 2007 yılları arasında satılmıştır. 4 silindirli olan bu motor 82 beygir ve 117 Nm tork güç üretmektedir. Gerçekten performanslı bir motordur. Şehir içinde 8, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

1.4 Doch Benzinli : 2006 ile 2011 yılları arasında satılmıştır. Belki de dünyanın en sağlam ve uzun ömürlü motorlarında bir tanesidir. 97 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 7.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.3 CRDi : Hyundai tarafından üretilmiş teknoloji harikası kaya gibi bir motordur. Getz’de 88 beygir ve 110 beygirlik iki farklı güce sahip olanları satılmıştır. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Çok fazla satılmamış ve tutulmamış bir motordur. 105 beygir ve 140 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Hyundai Getz Kullanıcı Yorumu

Benim de 1 yıl boyunca kullandığım bir otomobildir. Hyundai Getz dışardan her ne kadar küçük bir araba gibi görünse de içinden öyle değildir. Ön tarafı olsun arka diz mesafesi olsun oldukça geniştir. Ön göğüs çok büyüktür. İçerisinde bir sürü saklama gözü vardır. Ancak sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ayrıca bu plastik aksamlar zamanla trim sesleri çıkmasına neden oluyor. Motor performansı olarak çok iyidir. Hele ki dizel motorlu bir tanesine sahipseniz muhteşem bir gücü var. Gaza yüklendiğinizde sizi koltuğa yapıştırıyor. 1.4 motorlu olanı ise hem performanslı hem de güçlüdür. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan çok seri bir otomobildir. Hidrolik direksiyonu çok yumuşaktır. Küçük olması ve manevra kabiliyetinin üstün olması sebebiyle dar mesafelerde ve park etmede büyük kolaylıklar sağlıyor. Frenleri çok başarılıdır. Ancak yol tutuşu çok iyi değildir, virajlarda arkasını biraz salıyor. Uzun yolda yan rüzgarlardan etkileniyor. Motor, yol ve rüzgar sesini içeriye alıyor. Altı yere yüksek olduğu için engebeli yollarda kolaylıklar sağlıyor.

Hyundai Getz Alınır Mı?

Lafı çok fazla uzatmayacağım. İkinci el güçlüdür ve yedek parçaları hem ucuz hem de kolay bulunabilir. Tam Türkiye şartlarının otomobilidir. Bana soracak olursanız bu fiyatlara alabileceğiniz en sağlam ve sorunsuz b segmenti otomobillerden bir tanesidir diyebilirim.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap