İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Otomobil Web

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Okunuyor İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maddi durumlardan dolayı çoğu kişi sıfır otomobil alamıyor. Hatta Türkiye’de satılan her 100 otomobilden 95’i ikinci el olarak satılıyor. Peki ya ikinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli? Araba nasıl kontrol edilir?

İnternette binlerce otomobil ilanı bulunuyor. Bu ilanların neredeyse hepsinde satıcılar arabalarının hiç bir sorunu yoktur gibi konuşuyor. Ama gerçekte böyle olmadığını herkes biliyor. Araba alım satımında oğul babasına bile yalan söylüyor. İşte bu sebepten dolay ekspertiz (computest) adı verilen iş yerleri otomobilleri detaylı olarak incelemektedir. Bu sayede otomobil sahibinin sakladığı kusurlar ortaya çıkmaktadır. Ekspertiz ücreti çok düşük olmadığı için alacağınız aracı ilk olarak kendinizin kontrol etmesi size para ve zaman bakımından fayda sağlayacaktır. İşte ikinci otomobil alırken dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır;

Esnek Reklam Alanı
 

1- Aracın Hasar Sorgusunu Yapmak (Tramer Sorgusu)

Alacağınız aracı bulduğunuzda ilk olarak hasar sorgulaması yaptırın. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin yapmış olduğu sistemde 5664‘e mesaj atarak  “araç hasar, araç detay, değişen parça” bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak bu sorgulamada sadece sigorta tarafından yapılan tamiratlar için fiyatlar vardır. Bu sebeple sürücü bir kazaya karıştıysa ve çıkan masrafı cebinden karşıladıysa hasar sorgusunda çıkmayacaktır. Yine alacağınız aracın tramer sorgusunu yaptırmalısınız. Varsa ağır hasar kaydı, pert kaydı gibi tüm her şeye ulaşabilirsiniz.

2- Kaporta Durumuna Bakmak

Kaporta boya durumu bir aracın temiz kullanılıp kullanılmadığı hakkında bilgi verir. Aslında ufak tefek boyaların olması önemli değildir. Ancak kapı içleri, tavan ve direkler basit kazalarda zarar görmeyecek yerlerdir. Buralarda bir boya ve macun varsa araba ciddi kazaya karışmış olabilir. Arabanın kopartasında macun bulunan yerlerde hafif bir pütürleşme olur. Ancak bazen bunlar gözle fark edilmez mutlaka makine ile bakılmalıdır.

3- Şanzıman, Motor ve Mekanik Kontrolü

Bence en çok dikkat etmeniz gereken nokta budur. Alacağınız aracın kaputunu kaldırın ve motor içinde yağ ve su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Motor çalışırken yağ kapağını açın ve oraya bir peçete tutun. Peçeteyi yukarı doğru üfürüyorsa motorda üfleme var demektir. Ayrıca radyatör suyunda bir köpüklenme olup olmadığına da bakın. Birisi sürücü tarafına oturup gaza bassın. Egzozdan çıkan duman mavi renkte ise araba yağ yakıyor demektir. Arabayı mutlaka kullanın. Giderken sağa sola çekme var mı diye bakılmalı. Arabanın yürüyen aksam parçalarından ses gelip gelmediğini kontrol edin.

4- Arabanın Kilometre Bilgisini Sorgulayın

alacağınız aracın kilometresi çok önemlidir. Pek çok arabanın kilometresi düşürülmektedir. Bu sebeple ptt tarafından sunulan kilometre sorgu sayfasına girerek aracın son 3 muayeneye girdiği kilometreyi öğrenebilirsiniz. Ancak burada bile hile yapmayı bilen bazı satıcılara yine de güvenmeyin. Direksiyon ve vites üzerindeki aşınmalar sizlere aracın kilometresi hakkında bilgi verebilir. Örneğin araba 30 bin kilometredeyken direksiyon üzerindeki pütürler silinmez.

5- Yedek Anahtar ve Diğer Ekipmanlar

Satılan her otomobil yedek anahtarı ile satılır. Eğer yedek anahtarı yoksa çok pahalı bir şekilde yeni anahtar sistemi takılmaktadır. Bu sebeple aracın yedek anahtarı olup olmadığını sorun. Eğer yedek anahtar yoksa sistemin değişeceğini söyleyin. Çektirme ve kopyalamaya izin vermeyin. Çünkü aracın anahtarı hala karşı tarafta olabilir ve aracınız çalınabilir. Anahtar sisteminin değiştirme ücretini de aracın anlaştığınız fiyatından düşün. Çünkü yedek anahtarı siz kaybetmediniz. Ayrıca yedek anahtarın arabayı çalıştırdığından emin olun. Diğer bir taraftan aracın kullanım kılavuzu, stepne, ilk yardım çantası gibi malzemelerinin olduğundan emin olun.

Yorum Yap
Giriş Yap