Jaguar X-Type Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Jaguar X-Type Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Premium sınıfta yer alan Jaguar’ın D segmenti otomobili olan X-Type nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Jaguar X-Type kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Jaguar aslında bir İngiliz otomobil üreticisidir. Premium sınıfta harika araçlar üretmektedir. Ancak 2000’li yılların hemen başında girdiği mali kriz nedeniyle Hindistanlı TATA firmasına satılmıştır. Ancak kalitesinden hiç bir şey eksilmemiştir. X-Type D segmenti bir otomobildir. Ülkemizde 2001 – 2010 yılları arasında satılmıştır.

Jaguar X-Type Nasıl Bir Araba?

TATA’ya satılmadan önce Ford bünyesi altında bulunan Jaguar X-Type’nin, ford mondeo ile bir çok ortak yönü vardır. Özellikle motor ve yürüyen aksam parçalarında Modeo ile ortak bileşenler kullanılmıştır. İçerisine baktığınız zamanda Mondeo’yu andıran bir otomobildir. Jaguar X-Type’nin ne yazıkki ülkemize sadece Executive ve Luxury paketleri gelmiştir. Bu donanım paketlerinde “ABS, ESP, hız sabitleyici, park sensörü, elektrikli ve hafızalı koltuklar, dijital klima, bluetooth ve hız sabitleyici gibi özellikleri vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak

2.0 D Dizel : Ford Mondeo ile ortak kullanılan bir motordur. 130 beygir ve 330 Nm tork güç üretmektedir. 4 Silindirli olup şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

2.1 Benzinli : Jaguar’ın kendi ürettiği motordur. 5 silindirli olup 156 beygir ve 196 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup, şehir içinde 12, şehir dışında 7.4 litre yakıt tüketimi vardır.

2.2 D Dizel : 4 silindirli dizel motordur. 155 beygir ve 360 Nm tork gibi harika bir performansı vardır. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

2.5 V6 Benzinli : 6 silindirli 24 valf olan bu motor 196 beygir ve 241 Nm tork güç üretmektedir. Yüksek performans bekleyenler tarafından tercih edilebilir. Şehir içinde 14, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

3.0 V6 : Yine 6 silindirli 24 valf olan bu motor. Jaguar’ın cüssesine göre bir motordur. Çalışırken çıkardığı motor sesine hayran kalırsınız. 231 beygir ve 280 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 15, şehir dışında 8 litre yakıt tüketimi vardır.

Jaguar X-Type Kullanıcı Yorumu

Elimde bulunan az para ile alabileceğim en konforlu, sağlam ve güzel otomobili almak için araştırma yapıyordum. İnternette gözüme Jaguar X-Type takıldı ve aldım. İyiki almışım diyorum. İlk olarak X-Type’nin içinden bahsedecek olursak, benzer olduğu Mondeo’ya göre çok daha kaliteli malzeme kullanılmış. Çift renkli iç döşemeler ve orta konsoldaki ahşap kaplama harika bir görüntü sunuyor. Uçak gibi bir araba. Şehir içinde ara hızlanmaları olsun motor performansı olsun harka iş çıkarıyor. Ben bunu alacağım parayla 2012 model b segmenti otomobil alabiliyordum. Ama emin olun o arabayı alsam Jaguar’da gördüğüm saygıyı göremezdim. Benzin alırken bile pompacının tepkisi farklı oluyor. Neyse konumuza dönelim X-Type gerçekten çok kaliteli bir araba. Uzun yolda ve yüksek hızlarda harika bir yol tutuşu var. 180 – 200 km/s hızla kilometrelerce gaz kesmeden gittiğim olmuştur ama bana mısın demiyor. X-Type’nin yakıt tüketimi sakin kullanımda o kadar da fazla değil.

Jaguar X-Type  Alınır Mı?

Yazımı bu kısmına kadar okuduysanız ne kadar iyi bir araba olduğunu anlamışsınızdır. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Yedek parça konusunda sıkıntı çıkmıyor. Büyükşehirlerde kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Bana soracak olursanız bu fiyatlara alınabilecek en iyi D segmenti otomobillerden bir tanesidir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap