Kanister Valfi Nedir ve EVAP Arıza Belirtileri

Okunuyor Kanister Valfi Nedir ve EVAP Arıza Belirtileri

Otomobillerimizde pek çok valf bulunur. Buharlaşma kanister valfi de bunlardan bir tanesidir. Peki ya kanister valfinin görevi nedir? Nasıl çalışır ve arıza yaptığında ne gibi belirtiler verir.

İstasyondan aldığımız sıradan bir benzinin içerisinde 150’den fazla kimyasal bulunur. Bu kimyasallar solunduğu zaman baş dönmesi, baş ağrısı veya nefes almada güçlük gibi sağlık sorunlarına neden olur. Bu kimyasal dumanları uzun süre solunursa insanı öldürebilir.

Yakıt deposuna benzin aldığınızda, depo içerisinde bulunan yakıtın bir kısmı buharlaşır. Bu buhar yanıcı ve olduğu için yeniden yakılmak üzere motora gönderilir. Ayrıca atmosfere salınmayarak aracın emisyon değerlerinin düşük çıkmasına yarar. Yani buhar kanister valfi “Benzin Buharı Emisyon Kontrol Sisteminin (Evaporative Emission Control System / EVAP)” bir parçasıdır. Bir otomobilin Buharlaştırıcı Emisyon Kontrol Sistemi (EVAP), normalde emme manifoldu ile yakıt buharını depolayan bir bidon arasında bulunur. Bidon içerisinde yakıt buharı basıncı yeterince arttığı zaman valfi açılır ve yanıcı gaz motora gönderilir.

Kanister Valfi Arızası Belirtileri

Aracınızın buhar kontrol valfi (EVAP) arıza yaptığı zaman bir takım arıza belirtileri verir. Ayrıca valf zamanla toz ve kir nedeniyle tıkanır ve çalışmaz hale gelebilir.

1- Rölanti Dalgalanması ve Düşüklüğü

EVAP ile ilgili bir sorun olduğunda, aracınızın motoru düşük rölantide çalışacaktır. Bazen de rölanti bir artıp bir düşerek dalgalanacaktır. Buna sert rölanti adı verilir. Düşük rölanti aracınızın motorunun titremesine hatta stop etmesine neden olur.

2- Arabanın Zor Çalışması

Arabanızı çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, bu, arızalı bir kanister valfi olduğunu işaret ediyor olabilir. Aracınızda bir vakum sızıntısına neden olabilir ve aracınızın çalışmasını zorlaştırabilir.

3- Yakıt Tüketiminin Artması

Yakıt deposunda bulunan benzinin buharı yanıcı olduğu için motorda tekrar yakılır ve aracınıza ek bir enerji sağlar. Ancak kanister valfi arıza yaparsa bu buhar motora gönderilemez. Bu da aracınızın normalden daha fazla yakmasına neden olur.

4- Motor Arıza Lambasının Yanması

Günümüz modern otomobillerinde bulunan her parça motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Kanister valfi de ECU tarafından sürekli izlenir. Eğer valf arıza yaparsa aracınızda bu durumu sürücüye bildirmek için motor arıza lambası işareti yanacaktır.

Yorum Yap