Kia Capital Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Kia Capital Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Kia’nın C segmenti otomobili olan Capital nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Capital kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. İşte Kia Capital hakkında her şey.

Güney Koreli otomobil üreticisi olan Kia, 90’lı yılların başlarında ürettiği otomobillerinde Japon otomobil markalarından teknoloji transferi yapmaktaydı. Kia, Capital modelini üretirken Mazda’dan yardım almıştı. Capital, Mazda 626  ile aynı platform üzerinde üretilmiş bir otomobildir. Capital, Türkiye’de 1993 ile 1994 yılları arasında satılmıştır. Aslında Fena olmayan satış rakamları olsa da Kia, ülkemizde satışını sonlandırmıştır.

Kia Capital Nasıl Bir Araba?

Aslında fiyatına göre baktığınız zaman çok güzel bir otomobildir. Ülkemizde sadece sedan kasa tipleri satılmıştır. Donanım olarak o dönemlere göre lüks sayılabilecek özellikler barındırıyordu. 1.5 GLX paketindeki bu özelliklerden bazıları ” klima, hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği, içeriden açılan bagaj kapağı” gibi özelliklerdi. Capital’de yine Mazda üretimi olan 1.5 litre hacimli motor yer alıyordu. Bu motor 115 beygir ve 152 Nm tork güç gibi o döneme göre yüksek bir performanslı motordu. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 7.5, şehir dışında 10 litre yakıt tüketimi vardır. Yurt dışında otomatik vitesli olanları olsa da Türkiye’de 5 ileri manuel şanzımanlı olarak satılmıştır.

Kia Capital Kullanıcı Yorumu

Bir Kia Capital sahibi olarak araba hakkında bildiğim her şeyi anlatacağım. İlk olarak içinden başlayacak olursak, döşmelerinde falan kaliteli bir kumaş kullanılmıştır. Ön göğüs ve kapı kollarında üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne bir çatlama ne de bir solma olmuyor. Motor performansı harikadır. Şehir içi ara hızlanmalarda güzel performans sergiler. Hidrolik direksiyonu çok yumuşaktır ve manevra kabiliyeti güzeldir. Frenleri güçlüdür ve arabayı kısa süre içerisinde durdurur. Kliması çalışıyorsa eğer ki benim sahibi olduğumun kliması hala aktif, arabanın içini buz gibi yapıyor. Uzun yolda konforlu bir seyahat sunar. Yol tutuşu ortalama seviyededir ama virajlı yollarda biraz hızlı girerseniz arkasını savurmaya çok meyillidir. Ancak Capital’in bana göre en kötü yanı çok fazla elektrik sorunu çıkarmasıdır. Eski uzak doğu otomobilleri gibi sürekli bir elektrik aksam arızası çıkarıyor. Motor ve şanzımanı sağlam ancak elektrik aksamı biraz zayıf. Ben elektrik tesisatını komple değiştirdim ve bu sorundan kurtuldum

Kia Capital Alınır Mı?

Bugün Capital parasına, tofaş ve lada alabiliyorsunuz. Bu arabalarla kıyasladığınız zaman Capital gerçekten de çok kaliteli bir otomobil. Motor ve mekanik aksam parçaları kolaylıkla bulunabiliyor. Kaporta aksam parçaları da piyasada bolca mevcut ama biraz fazla para istiyorlar. Ancak ithal arabalardan hangisinin parçası ucuzdur ki? Bana soracak olursanız bir tanesi alınıp kullanılabilir diye düşünüyorum.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap