Kia Pride Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Kia Pride Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın b segmenti aracı Pride nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Pride kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia, Avrupa’da çok tutulan bir model olmasa da özellikle Amerika ve Asya pazarında çok büyük satış rakamları yakalamaktadır. Pride’de Asya pazarı için hedeflenmiş bir otomobildir ve Türkiye’de de satılmıştır. Esas temeli Mazda 121 olan Ford Festiva çok sorunsuz bir otomobildi. Bu sorunsuzluğun peşinden giden Kia, Festiva’nın sadece adını değiştirip bir kaç donanım ekleyerek 2000 yılında ülkemizde satışa sunmuş ve 2001 yılında satıştan kaldırmıştır.

Kia Pride Nasıl Bir Araba?

Festiva 5 kapılı hatchback iken Kia, pride 5 kapılı stationwagon bir otomobildir. B segmentinde bulunan Pride’de hidrolik direksiyon ve klima gibi donanımlar bulunmaktadır. Ülkemizde 1.3 litrelik motor ile satılmıştır. Bu motor 64 beygir ve 102 Nm tork güç üretmektedir. Pride’nin en öne çıkan yönü yakıt tüketiminin çok düşük olmasıdır. LPG ile tam uyumlu olan motoru şehir içinde 7, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir. 1.3 DLX paketlerinde 4 ileri otomatik vites seçeneği vardır. Ancak otomatik vitesli Pride çok az sayıda satılmıştır. Ülkemizde daha 5 ileri manuel şanzımanla satışa sunulmuştur.

Kia Pride Kullanıcı Yorumu

Boyacı işleriyle uğraştığım için az yakan ve sorunsuz bir otomobil ihtiyacım vardır. Ayrıca alacağım aracın bagajı da geniş olmalıydı. Bende tercihimi Kia Pride yönünde kullandım. 5 yıldır dağ bayır demeden kullanıyorum ve öyle bir sorun çıkarmadı. İçerisinde kullanılan malzeme çatlama ve solma yapmıyor. Ancak çok kaliteli olmadığını söylemeliyim. İç hacmi geniştir. Arka diz mesafesi biraz dar olmasına rağmen ön taraf gayet geniştir. Motor performansı olarak çok fazla bir şey beklemeyin. Eğer bagaj yüklüyse ve arabada 3-4 kişi varsa yokuşlarda çok fazla bayılıyor. Ama bu arabanın performans değil, ekonomi arabasını olduğunu unutmayın. Uzun yolda 120 km/s hızdan sonra yolda gezmeye başlıyor. Ayrıca virajlarda arkasını savurmaya çok meyilli. Frenleri gayet başarılıdır. Kliması ise öyle aman aman buz gibi soğutmasa da arabanın içini serinletmeye yetiyor.

Kia Pride Alınır Mı?

Evet buraya kadar Kia Pride hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalıştım. Ben kullandığım süre boyunca bana hiç masraf açmadı desek yeridir. Yedek parçaları hem kolay bulunuyor hem de çok ucuz. Yakıt olarak ekonomik olduğu için benim gibi dar gelirli birisi için çok ideal bir otomobil. İkinci el piyasası çok güçlü değil. Ama hiç satılamayacak arabalar kategorisinde de yer almıyor.

Yorum Yap