Klima Basınç Müşürü Nedir? Arıza Belirtileri ve Değişim Ücreti

Okunuyor Klima Basınç Müşürü Nedir? Arıza Belirtileri ve Değişim Ücreti

Klima basınç müşürü veya klima basınç sensörü ne işe yarar? Klima basınç müşürü arızası belirtileri nedir? Klima basınç müşürü değişim ücreti ne kadardır. 

Yaz ayları artık gelmeye başladı ve sıcaklıklar nedeniyle insanlar araçlarında klimaları çalıştıracaklar. Ancak klima sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan klima basınç müşürü arızalı olursa aracınızın klima sistemi çalışmayacaktır. Klima basınç müşürü sistem için çok önemli bir parçadır.

Klima Basınç Müşürü Ne İşe Yarar?

Klima basınç müşürünün görevi çom önemlidir. Klima sisteminin içerisinde basınçlı gaz vardır. Bu klima gazı sayesinde istenilen soğutma sağlanır. Ancak kompresörün devreye girmesi için sistem içerisinde basınçlı gaz bulunmalıdır. Klima gazının basınıcını ölçüp, kompresörü devreye geçirmeye yarayan parçaya klima basınç sensörü ve ya müşürü adı verir.

Aracınızın klima basınç sensörü arıza yaptığı zaman, klima sistemi çalışmayacaktır. Çünkü müşür sistem içerisindeki gazın basıncını ölçemediği için çalışma komuta verilemez. Bu müşürün arızasının en büyük ve tek belirtisi budur.

Klima basın sensörünün arızalı olduğu nasıl anlaşılır diye soracak olursanız. Sensörü bir dijital kontrol kalemiyle ölçmenizdir. Böylelikle müşürün çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

Klima basın sensörü fiyatı pahalıdır. 2021 yılı itibariyle 200 ile 500 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca 100 lira işçilik ücreti karşılığında müşür değiştirilebilir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap