Klima Gazı Hangi Gazdır? Klima Gazı Adı

Okunuyor Klima Gazı Hangi Gazdır? Klima Gazı Adı

Otomobillerimizde klima sistemi içerisinde gaz bulunur ve bu gaz aracın içerisinin soğutulmasına yardımcı olur. Peki klima gazının adı nedir? Klima içerisinde hangi madde gaz bulunur? Klima gazı hakkında detaylı bilgiler bu yazımızda yer alacak.

Klima bir otomobilin en önemli donanımlarından bir tanesidir. Arabalar satılırken bile satıcılar kliması sorunsuz çalışıyor diye ilanlarında belirtirler. Çünkü ülkemizde yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Bunun sonucu olarak ta arabalarda yolculuklar sıcak havalarda resmen eziyet olur. Klima sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesi de klima gazı adı verilen bir gazdır.

Klima gazı sıkıştırılarak soğutulur ve klima sistemi içerisindeki parçaları soğutur. Böylelikle aracınızın içi soğutulmuş olur.

Klima sisteminde kullanılan gaz  “hfc134a” adı verilen gazdır. Ancak daha eskiden “freon” adı verilen gaz kullanılıyordu. Ancak Freon gazı atmosfere zararlı olduğu için pek çok ülke tarafından yasaklandı. Türkiye’de bu ülkelerden bir tanesidir. Bu sebeple otomobillerin klima gazı hfc134a olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yap