Klimayı Açınca Arabanın Su Damlaması Normal Mi?

Okunuyor Klimayı Açınca Arabanın Su Damlaması Normal Mi?

Yaz aylarına geldiğimiz şu günlerde otomobillerimizde klima sistemlerini sıklıkla kullanmaya başladık. Peki ya klimayı açınca arabanın altına su damlaması normal midir? Klima çalışırken su neden damlar?

Klima sistemi pek çok parçanın bir araya gelmesinden çalışır? Klima sistemi kompresör, kondenser, klima genleşme valfi, kurutucu ve evaporatör adı verilen parçalardan oluşur.

Şimdi klima sisteminden bahsetmek gerekirse klima gazı, kompresör tarafından bir tür radyatör olan evaporatör’de sıkıştırılır. Sıkışan soğutucu sıvısı gaz haline geçer ve soğur. Bu soğuyan hava aracın içerisine gönderilir. Klima boruları çok soğuk olduğu için yaz aylarında dış ortamın nemi nedeniyle buharlaşma yapar. Bu buharlaşma sonucu ortaya çıkan su genelde ön yolcu tarafından tahliye edilir. Aracınızın klimasını çok uzun süre (1 saat ve daha fazla) kullandıktan sonra aracın altına su damlaması normaldir. Ancak bunun klima suyu mu, yoksa başka bir sıvı mı olduğunu teşhis etmeniz gerekebilir. Çünkü sizin klima suyu sandığınız sıvı belki radyatör suyu olabilir.

Yorum Yap