Koltuk Ağırlık Sensörü (Koltuk Pili) Ne İşe Yarar? Arızası ve Tamiri

Okunuyor Koltuk Ağırlık Sensörü (Koltuk Pili) Ne İşe Yarar? Arızası ve Tamiri

Bazı otomobillerde bulunan ağırlık sensörü nedir? Koltuk ağırlık sensörü ne işe yarar? Ağırlık sensörü arızası belirtileri nedir? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Koltuk ağırlık sensörü, diğer adıyla koltuk pili genelde Premium sınıf otomobillerde bulunur. Bir otomobilde ağırlık sensörü olup olmadığını anlamanın yolu ön yolcu koltuğuna birisi oturunca, araba hareket ederse ötmesidir. Ağırlık sensörü çalışma prensibi çok basittir. Ön koltuğa 20 kilogramdan fazla bir ağırlık yüklendiği zaman sensör koltuğun üzerinde birisi oturduğunu algılar. Eğer emniyet kemeri bağlı değilse uyarı sesi ile uyarır. Bu aslında iyi bir şeydir.

Koltuk ağırlık sensörünün bir diğer görevi de bir kaza anında nerede bulunan hava yastıklarının açılacağını belirlemektir. Aracınız kazaya karıştığı zaman sürücü tarafı hava yastıkları her zaman açılır. Ancak yolcu koltuklarında oturan kimse yoksa, ve koltuk ağırlık sensörü devreye girmemişse kaza anında o tarafta bulunan airbag patlamaz. Böylelikle kaza sonrası oluşacak maliyetin önüne geçilmiş olacaktır.

Koltuk ağırlık sensörü arızasının belirtileri, arıza lambasının yanması ve koltuğa oturan birisi olduğundan ve emniyet kemeri takmadığında artık ikaz vermemesidir. Koltuk ağırlık sensörü arızalanırsa bu sorun güvenlik açısından hemen çözülmelidir. Çünkü arıza yaptığı zaman, koltukta oturan hiç kimse olmadığını düşünebilir ve bir kaza anında yolcu koltuğunda oturan birisi olsa bile kaza anında hava yastığı açılmayabilir.

Aracınızın koltuk ağırlık sensörü arıza yaparsa bu sensör tamir edilemez. Bunun için sensörü değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu işlemi yetkili serviste yapmanız güvenlik açısından çok önemlidir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap