Krank Mili Konum Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Krank Mili Konum Sensörü Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Günümüz modern otomobillerinde pek çok sensör yer almaktadır. Krank mili konum sensörü de bunlardan bir tanesidir. Peki ya krank mili konum sensörü nedir ve ne işe yarar? Krank mili konum sensörü arızası belirtileri nedir? Krank mili konum sensörü fiyatları ne kadardır ve ne kadara değiştirilir?

Krank mili konum sensörü özellikle otomatik şanzımana sahip otomobiller için çok önemli bir elektronik bileşendir. Krank mili konum sensörüne, krank mili pozisyon sensörü veya motor üst ölü nokta konum sensörü adı da verilir.

Krank Mili Konum Sensörü Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

Krank mili konum sensörü görevi, motor krank mili üzerinde bulunan krank dişlisine dönüş hızını algılamaktır. Sensör, krank mili konumunu ve motor dönüş hızını hesaplayarak motor kontrol ünitesine (ECU) bilgi verir.

Krank dişlisinde her birisi 10° dereceye ayarlı 34 adet diş bulunur. Ancak üst ölü merkez tespiti için dişli üzerinde iki diş eksiktir. Bu sayede krank milinini her devri için sensörden 34 tur dalga çıkar. Bu dalgalar motor ECU’su tarafından dalga formu şekillendirme devresi tarafından dikdörtgen dalga formlarına dönüştürülür ve krank mili konumunu, motor dönüş hızını hesaplamak için kullanır.

krank mili konum sensörü çalışma prensibi

krank mili konum sensörü çalışma prensibi

Krank Mili Konum Sensörü Arızası Belirtileri

1- Motorun Yolda Giderken Stop Etmesi

Krank mili konum sensöründen veri alınamazsa, aracınızın ECU’su tarafından doğru ateşleme ve yakıt dağıtımı hesaplanamaz. Bu durum aracınızın motorunun giderken durmasına neden olabilir.

2- Motorun Zor Çalışması

Arızalı veya hasarlı bir krank mili konum sensörü varsa fark edeceğiniz ilk belirtilerden bir tanesi aracınızın motorunun zor çalışması olacaktır. Motor doğru şekilde çalışması için, krank milinin hızı ve konumu tam olarak doğru olmalıdır. ECU raknk mili pozisyonu hakkında doğru bilgi alamazsa aracınızı çalıştırmada sorun yaşarsınız. Bazı durumlarda arabayı hiç çalıştıramazsınız.

3- Motorun Titreşimli Çalışması

Krank mili pozisyonu tam olarak bilinmediğinde bu motor için sorun yaratır. ECU, motor gücünü kontrol edemeyeceği için titreşimli çalışmasına neden olabilir. Bu problem göz ardı edilmemelidir. Çünkü sallantılı çalışan bir motor bağlantı noktalarına zarar verebilir.

krank mili pozisyon sensörü yeri

krank mili pozisyon sensörü yeri

4- Hızlanırken Tekleme Yapması

Aracınızı hızlandırmak için gaz pedalına bastığınızda, motor kontrol ünitesinin (ECU) silindirlerin konumunu hakkında bilgi alması gerekiyor. Ancak sensör arızalı ise ECU bu bilgiyi almak için bir süre beklemek zorunda kalır. Bu da gaz pedalına her bastığınızda ani tepki yerine hızlanırken teklemesine neden olacaktır.

5- Motor Arıza Lambasının Yanması

Günümüz modern otomobillerinde herhangi bir sensör arıza yaptığı zaman bu durum sürücüye bildirilmek için motor arıza lambası yanar. Krank mili pozisyon sensörü arızalandığında motor arıza işareti yanacaktır.

Krank Mili Pozisyon Sensörü Onarım, Tamir ve Arıza Teşhisi

Aracınızda yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya bir kaçı varsa ilk olarak diyagnostik tekniği ile aracınıza bağlanın. P0335, P0336, P0337, P0338 ve P0339 arıza kodlarından hangilerini verdiğini tespit edin. Çünkü bu arıza kodları krank mili konum sensörüyle alakalı hata kodlarıdır. Daha sonra sensöre gelen kablolarda bir kopma, kısa devre veya açıklık olup olmadığını kontrol edin. Eğer her şey tam doğruysa “krank mili pozisyon sensörünün” değiştirilmesi gerekmektedir. Bu krank mili konum sensörü fiyatları ortalama bir otomobil için 150 ile 350 lira arasında değişmektedir. Değişim için işçlik ücreti ise en fazla 50 lira tutacaktır. Sensörü değiştirdikten sonra aracınıza bağlanıp ilgili arıza kodları silmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Yap