Lancia Y ( Ypsilon ) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Okunuyor Lancia Y ( Ypsilon ) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

İtalya otomobil üreticisi Lancia’nın Y modeli diğer adıyla Ypsilon nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Lancia Y (Ypsilon) kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Garip tasarımlı otomobilleriyle dikkat çeken Lancia, Fiat çatısı altında bulunan bir markadır. Ancak pek çok markanın başına geldiği gibi Türkiye’de dövizin artması ve otomobillere ulaşımın zorlaşması sonucunda 2014 yılında Türkiye pazarından çekilmiştir. Lancia Delta‘nın küçüğü olan Y modeli’de  2007 ile 2013 yılları arasında satılmıştır. Ancak tüm Lancia modelleri gibi ülkemizde pek fazla tutulmamıştır.

Lancia Y (Ypsilon) Nasıl Bir Araba?

B segmenti olan bu otomobil Polo, Audi A1 ve Fiesta’ya rakip olarak çıkmıştır. Tasarımı Delta’ya benzemektir. İç tasarımı ise farklıdır. Mesela gösterge paneli ön göğüsün ortasında yer alır. 5 kapılı hatchback otomobil olan Ypsilon’ıun arka kapı açma kolları C sütununun kelebek camının oraya yapılmıştır. Donanım olarak Start-Stop, ABS, ESP, sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, dijital klima, elektrikli aynalar ve yol bilgisayarı gibi özellikleri vardır. Ülkemizde 4 farklı motor seçeneği ile satılmıştır.

0.9 TwinAir Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Turbo beslemeli olan bu motor 85 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile uyumlu bir motor değildir.

1.2 Benzinli : 4 silindirli olan bu motora sahip Lancia Ypsilon ülkemizde çok fazla satılmamıştır. 69 beygir ve 99 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içide 7, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Bu motor LPG ile çok uyumludur. Hatta fabrika çıkışı LPGli olanları bile vardır.

1.3 Multijet Dizel : Fiat’ın uzun yıllardır kullandığı kaya gibi sağlam dizel motordur. Çok sağlamdır ve ekonomiktir. 95 beygir ve 200 Nm tork güç üreten 4 silindirli bir motordur. Şehir içinde 4.7, şehir dışında 3.2 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Benzinli : Bu motor 2011 yılına kadar satılmıştır. 95 beygir ve 128 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketmektedir.

Lancia Y (Ypsilon) Kullanıcı Yorumu

İlk olarak arabanın içinden bahsetmek istiyorum. Dışarıdan küçük bir otomobil gibi dursa da içi oldukça geniş. Ön tarafında ferah ferah yolculuk yapabiliyorsunuz. Arka diz mesafesi idare eder bir genişliğe sahip. 0.9 litre motorunun performansı güzeldir. Şehir içi ara hızlanmalarda ivmelenmesi güzeldir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik bir malzeme kullanılmış.  Ama eksileri de yok değil. Sen premium sınıf otomobil ürettiğini söylüyorsun 2013 model arabanın arka camlarını çevirmeli yapıyorsun. 0.9 litrelik motoru 100 km/s hıza çıkabilmek için 3 bin devirden fazla çeviriyor. Bu da motorun çok bağırmasına ve yakıt tüketimin artmasına neden oluyor. Otomatik vitesini ben hiç sevmedim. Vites geçişlerinde kafa karışıklığı yaşıyor. Çok defa öne yığıldığına şahit oldum.

Lancia Y (Ypsilon) Alınır Mı?

İkinci el fiyatlarına baktığınız zaman aslında hiçte ucuz bir otomobil olmadığını görebilirsiniz. Tamam Lancia sağlam ve konforlu bir otomobil markası. Ancak artık ülkemizde satılmıyor. İkinci el piyasası çok yavaş. Lancia Y (Ypsilon)’un yedek parçaları Fiat ile uyumlu olduğu için motor ve mekanik aksamlarının parçalarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak kaporta ve aksesuar aksamından bir parçaya ihtiyacınız olursa baya fazla bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap