Lastik Havası Kendine Kendine Neden İner

Okunuyor Lastik Havası Kendine Kendine Neden İner

Aracınızın lastikleri park ettiğiniz yerde kendi kendine iniyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir. Peki ya lastik havası neden iner? Lastik havası neden kendi kendine iner.

Pek çok sürücünün başına gelen olaylardan bir tanesi de lastik havalarının hiç bir sebep olmadığının düşünülmesine rağmen kendi kendine inmesidir. Bazen 1 haftada bazen de 1 ayda lastik havaları kendi kendine inebilir. Sağlıklı ve sağlam bir lastik kesinlikle kendi kendine inmez. Bunun mutlaka bir sebebi vardır.

Lastik Havası Neden Kendi Kendine İner

1- Lastiğe Vida veya Çivi Batmış Olması

Bu en çok görülen nedenlerden bir tanesidir. Aracınızın lastiğine çivi veya vida battığı ve orada saplı şekilde kaldığında hava çok az kaçmaktadır. Bu da aracınızın lastiğinin havasının inmesine neden olur.

2- Jant Yanaklarının Paslanması

Lastiğin jant yanaklarına hiç hava kaçırmayacak şekilde oturması gerekir. Ancak zamanla jant yanakları paslanır ve lastik yanaklarında açılmaya neden olabilir. Bu durumda aracınız jant yanaklarından yavaş yavaş hava kaçıracaktır.

3- Arabanın Bir Tarafının Yüksekte Kalması

Aracınızı park ettiğinizde özellikle bir teker kaldırım üstünde dururken diğer teker yolda duruyorsa aşağıda olan tekelere çok fazla yük biner. Bu da yavaş yavaş lastik havalarının inmesine neden olur. Özellikle aşağıda duran taraflarda inme varsa bunun sebebi düzgün park edilmeme olabilir.

4- Lastiklerin Eskimesi

Aracınızın lastikleri eskidiği zaman kılcal çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklardan hava sızıntıları meydana gelebilir. Bunu gözünüzle kontrol ederek teşhis edebilirsiniz. Eğer lastik kenarlarında çatlaklar varsa lastik havasının inmesine neden olabilir.

5- Siboplardan Hava Kaçırması

Aracınızın lastiklerini yazlık ve kışlık değişimleri sırasında mutlaka siboplarını da değiştirmeniz gerekir. Zaten çok pahalı bir parça değildir. Eğer değişim sırasında eski siboplar takılırsa lastik havasının kaçmasına neden olabilir. Ayrıca sibop iğnesi yerine tam oturmadıysa hava kaçmasına neden olabilir.

Her ne olursa olsun aracınızın lastiğinin havasının neden kaçtığınız teşhis etmek için su dolu bir havuzda kontrol etmeniz gerekmektedir. Lastiğe hava basıp havuza soktuğunuzda nereden hava kaçırdığını kolayca bulabilirsiniz. Eğer ben kendim uğraşamam diyorsanız oto lastikçilerde bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Yorum Yap