Lastik Havası Nasıl Kontrol Edilir? Kaç Bar Olmalıdır?

Okunuyor Lastik Havası Nasıl Kontrol Edilir? Kaç Bar Olmalıdır?

Aracınız ne kadar kaliteli olursa olsun yola temas eden kısımları lastiklerdir. Bu sebeple lastiklerin hava basınçları çok önemlidir. Bu yazımızda lastik basıncı kaç psi (bar) olmalıdır. Ebatlarına göre lastik basınç tablosu yazımızda yer alacak.

Lastiklerimizin diş kalınlığı, yumuşaklığı ve diğer etkenleri güvenliğimiz açısından çok önemlidir. Lastiklerin hava basınçları da oldukça önemlidir. Eğer lastik havası fazla olursa lastik çok sert olur ve yolda tutulmayı zorlaştırır. Lastik hava çok olursa özellikle yağmurlu ve ıslak yollarda aracınız savrulabilir. Ancak lastik havaları eksik olursa bu sefer yine yol tutuşu düşer. Ayrıca çok fazla basınç kaybetmesi durumunda lastik janttan da atabilir. Bu da yolda seyir halindeyken kazalara neden olabilecek bir durumdur. Bu sebeple aracınızın lastiklerinin havası ebatlarına göre normal seviyede olmalıdır.

Aracınızın lastik havasını sizde kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. İlk olarak aracınıza her gün binmeden önce lastiklere şöyle bir göz gezdirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğer havası diğerlerine göre daha fazla inmiş lastikler varsa bunu hemen tespit etmelisiniz. Eğer bir aracın lastiklerinden bir tanesinin havası diğerlerine göre daha az ise, arabanın sağa ya da sola çekmesine neden olacaktır.

Lastik Havası Neden Eksilir?

Aracımızın lastiklerinin havasının eksilmesi bir kaç durumda gerçekleşir. Şimdi gelin lastik havasının yavaş yavaş eksilmesinin sebeplerine bakalım.

1- Lastiğin Eskimiş Olması : Aracınızın lastikleri kullanım ömrünü tamamladıysa hava kaçıracaktır. Çünkü kenarlarında kılcal çatlaklar oluşur ve buralardan hava kaçırır. Bu çatlakları gözle kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

2- Siboptan Hava Kaçırması : Aracınızın lastiklerini her değiştirmenizde siboplarını da değiştirmeniz gerekmektedir. Lastik sibopları eskidiği zaman özellikle sibop iğnesinden hava kaçırmasına neden olabilir.

3- Jant Yanaklarından Hava Kaçırması : Aracımızın lastikleri jantlara bağlıdır. Jant kenarlarında zamanla paslanma ve korozyon oluşabilir. Buralar lastiği dışa doğru şişirerek hava kaçırmasına neden olabilir. Aracınızın lastiklerini değiştirirken jantları taşlatıp temizletmeniz bunun önüne geçecektir.

4- Lastikte Patlak veya Vida Olması : Lastiğe batmış bir vida ve çivi orada kaldığı sürede havanın yavaş yavaş kaçmasına neden olacaktır. Ayrıca lastikte bulunan çok küçük patlaklar havanın yavaş yavaş inmesine neden olacaktır.

Aracımın Tekerinin Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalı

Aracınızın lastik hava basıncı ön sürücü veya yolcu kapısının içinde yazmaktadır. Bu sebeple hava basmadan önce kontrol etmeniz sizi faydanıza olacaktır.

Lastik Ebatı PSİ (Bar)
175/70 13″ 26 (1.8)
185/65 14″ 28 (1.9)
185/65 15″ 30 (2.1)
195/65 15″ 31 (2.2)
205/55 16″ 32 (2.3)
215/50 17″ 34 (2.5)
225/40 18″ 36 (2.6)
225/45 19″ 38 (2.7)

Yorum Yap