LPG Katkısı İşe Yarıyor Mu?

Okunuyor LPG Katkısı İşe Yarıyor Mu?

Son yıllarda aracınıza LPG alırken, pompacı size de mutlaka LPG katkısı katıyım mı abi diye sormuştur. Bende defalarca kez kullandığım bu LPG katkısı hakkında görüşlerimi açıklayacağım.

Benzin fiyatlarının pahalı olması sebebiyle benzinli aracı olan bir çok kişi LPG taktırıp o şekilde kullanıyor. LPG kuru bir yakıt olduğu için motor içerisinde kurumalara neden olabilmektedir. Neredeyse her benzin istasyonunda LPG alırken, görevli size LPG katkısı atıyım mı çok iyi abi bu diye mutlaka sormuştur. Bana uzun süredir sürekli teklif ediliyordu ve yaklaşık 5 bin kilometre boyunca aldığım her iki depodan birisine bu LPG katkılarından aldım.

LPG Katkısı İşe Yarıyor Mu?

Yaklaşık 4 aydır her iki depodan birisinde LPG katkısı kullanmama rağmen uzun lafın kısası bir faydasını göremedim. Bu katkıları satarken üzerini okuduğunuzda sanki sihirli bir sıvı gibi, motor sesini azalttığı, yakıt tüketimi artırdığı, motorun çekişini artırdığını, performansın göz görülür şekilde artacağı yönünde uyarılar var. Ancak gelin görün ki bu kadar çok kullanmama rağmen dediklerinden hiç birisine faydası olmadı. LPG katkısının motora zararı var mı onu bilemem, ben bir zararını görmedim. Ama faydasını da görmedim. Zaten bir ürün ne kadar çok övülüyorsa o kadar faydasızdır diye bir düşüncem var. Büyük ihtimal istasyon görevlileri sattıkları LPG katkısı başına prim alıyorlar ve o yüzden satmak için baya bir çaba sarf ediyorlar. Bu tür ürünlerin faydasından çok cebinize zararı olduğunu unutmayın.

Bu tür katkı maddelerini kullanmak yerine, bunun fiyatına aracınıza benzin doldurup, o benzinle bir süre aracınızı kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

Yorum Yap