LPG’li Arabada Gaz Kokusu Neden Olur?

Okunuyor LPG’li Arabada Gaz Kokusu Neden Olur?

LPG’li araçlarda gaz kokusu neden gelir. Araba neden gaz kokar? LPG kokması ile ilgisi sorulara yanıt arayacağız.

Ülkemizde kullanılan her 100 benzin motorlu araçtan 90 tanesinde LPG bulunmaktadır. LPG yakıt tasarrufu açısından çok faydalıdır. Ancak LPG, benzine göre çok daha hafif bir yakıt olduğu için atmosfere dağılması daha kolaydır. Eğer aracınız son zamanlarda gaz kokuyorsa bunun bir çok sorumlusu olabilir. Özellikle çiğ gaz kokusu otomobillerde bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Arabada Gaz Kokusu Neden  Olur?

Aracınızın içinde gaz kokusu alıyorsanız ve aracınız LPG’li ise bunun nedenleri şunlar olabilir.

1- Gaz Kaçağının Olması

LPG yakıt deposundan çıktıktan sonra bir dizi hat ile önce LPG regülatörüne gelir oradan da bir dizi hortum vasıtasıyla motora gönderilir. Bu yolculuğu sırasında geçtiği yerlerde pek çok ek noktası vardır. Bu ek noktaları zamanla sızdırmaya başlayabilir. Aracınızın LPG hatlarını köpüklü su ile kontrol ederek gaz kaçağı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2- Kalitesiz Gaz Kullanılması

Aracınızda daha öncesi gaz kokusu yoksa ve son aldığınız yerden sonra gaz kokmaya başladıysa bu sebepten dolayı olabilir. Çünkü kalitesiz gaz motorda tamamen yakılamaz. Bunun sonucunda aracınızın içinde gaz kokusu hissedersiniz.

3- LPG Beyni (Regülatör) Arızası

LPG beyninin içinde diyafram adı verilen bir parça vardır. Bu parça gaz sızıntısını engellemektedir. Ancak bu diyafram sürekli olarak sıcak ve soğuğa maruz kaldığı için gaz kaçağına neden olur. Özellikle aracınızın kalorifer havalandırma ızgaralarından gaz kokusu geliyorsa buradan bir sızıntı olduğu anlamına gelebilir.

4- LPG Beyni Sıcak Su Hortumlarında Kaçak

LPG regülatörünün çalışması için içinden sıcak su geçmesi gerekmektedir. LPG beynine hortumlar ile sıcak su gönderilir. Eğer bu hortumlarda bir sızıntı varsa aracınızda gaz kokmasına neden olabilir.

5- Patlak Egzoz

Egzoz sisteminde kaçaklar, özellikle egzoz manifoldunda bir sızıntı aracınızda gaz kokmasının sebebi olabilir.

6- Emme Manifoldu Contası Sızıntısı

Emme manifoldu aracın motoruna hava çekilen hattın motor ile birleştiği noktada bulunmaktadır. Bu noktada sızıntı conta ile engellenir. Eğer bu conta kaçak yaparsa motor bloğu içerisindeki gaz dışarı çıkabilir. Bu da aracınızın içinde gaz kokusuna neden olur.

7- Gaz Ayarının Yapılmamış Olması

Özellikle sabahları ilk çalıştırmada aracınız gaz kokuyorsa bu LPG gaz ayarının yapılmamış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü motora yakacağından daha fazla gaz gider,  yakılamayan gaz dışarı atılır ve aracınızda gaz kokusuna neden olabilir.

8- LPG Beyninin Karlama Yapması

LPG beyni karlama yapıyorsa içerisindeki hortumlar patlamış demektir. LPG gazı çok soğuk bir madde olduğu için beyin üzerinde karlamaya neden olur. Bu durumda LPG regülatörünü değiştirmeniz gerekecektir.

8- Ateşleme Sistemi Arızaları

Aracın gaz kokmasının bir diğer nedeni de ateşleme sistemi (Buji, buji kabloları, bobin, distribütör, tevzi makarası) gibi parçaların arıza yapmasıdır. Ateşleme sisteminde oluşan aksaklık motor içerisindeki gazın yakılmasını engeller. Bu da aracınızda gaz kokusuna neden olabilir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap