Marş Dinamosu (Motoru) Nedir? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Marş Dinamosu (Motoru) Nedir? Arıza Belirtileri ve Tamiri

Bir otomobilin motorunun çalışabilmek için pek çok parçaya ihtiyacı vardır. Marş motoru da bu parçalardan sadece bir tanesidir. Peki ya marş motoru ne işe yarar? Marş motoru arıza belirtileri nedir? Son olarak marş motorunun tamiri ve marş dinamosu fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. İşte başlıyoruz.

Marş Dinamosu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kısaca anlatmak gerekirse marş motoru aracın motorunun ilk çalışması için krank dişlisini çeviren gücü üreten bir dinamodur. Eski filmlerde görmüşsünüzdür. Aracın önüne takılan bir demiri birisi çevirir ve motoru çalıştırırdı. Ayrıca örneğin benzinli ağaç testerelerini çalıştırmak için bir ip hızla çekilir ve testere motoru çalışırdı. Bazı motosikletlerde sürücü ayağıyla sertçe bir pedala basar ve motor çalışır. İşte bunların hepsi motora çalışması için ilk hareketi sağlattırabilmek içindir. Marş dinamosu kas gücüne gerek kalmadan motora ilk çalışması için hareketi sağlattıran bir motordur.

Sürücü aracın motorunu çalıştırmak için anahtarı çevirdiğinde ilk turda akü ışığı yandığını görürsünüz. Bu sırada marş motoruna da elektrik gider. Sürücü anahtarı ikinci kez çevirdiğinde motor kranklar, yani çalışmak için marşa basmış olur. Bu marş motorunun dönmeye başladığını ve motoru çalıştırmak için ilk hareketi verdiğinin göstergesidir. Motor çalıştıktan sonra sürücü anahtarı bırakır ve anahtar bir miktar geriye gider. Bu gitme sonucunda marş dinamosu devreden çıkar ve artık motor kendi kendine çalışabilir hale gelir.

Marş Dinamosu Arızası Belirtileri Nelerdir?

1- Motor Hiç Çalışmayabilir

Marş motoru tamamen arıza yaptığı zaman aracınızın motorunu çalıştırmak için gerekli hareket enerjisi sağlanamaz. Bu durumda marş motoru devreye girmeyecektir ve aracınızın kontağını çevirmenize rağmen motor çalışmayacaktır.

2- Marşa Basarken Yanık Kokusu Gelmesi

Marş motorunun içerisinde bakır teller ve kömür adı verilen parçalar vardır. Marş motorunun çalışması sırasında bir yanık kokusu gelmesi dinamoda arıza olduğunun en belirgin göstergelerinden bir tanesidir.

3- Marşa Basarken Gelen Gıcırtı Sesi

Marşa basarken bir ıslık sesi gibi ötme sesi duyarsanız, marş motoru içerisinde bulunan ve Bendix tahrik dişlisi adı verilen parça arızalanmış olabilir. Yani arabanız çalışırken bir ötme sesi duyarsanız bu dinamonun arızalı olduğunun göstergesi olabilir.

4- Kaput Altından Duman Çıkması

Marş motorunun, araba çalıştıktan sonra devreden çıkması gerekir. Ama bazen kontak marş motorunu devreden çıkarmak için geri ittirmezse motor çalışmasına rağmen marş motoru da çalışmaya devam eder. Uzun süre çalışan motor yanmaya başlar ve duman çıkarır.

Marş Dinamosu Neden Arızalanır

Marş dinamosunun arızalanması için pek çok neden vardır. Şimdi marş dinamosunun arıza yapmasına neden olan şeylere bir göz atalım.

1- Motorun Eskimesi

Marş motorunun içerisinde marş kömürü adı verilen parçalar vardır. Bu kömür zamanla biter. Sonuç olarak motorun çalışmamasına neden olur. Marş dinamosunun kömürlerini değiştirmek sorunun ortadan kalkmasına neden olabilir.

2- Soğuk Havalar

Soğuk havalarda motorun çalışması daha zordur. Marş motoru kış yazlarında motoru çalıştırmak için çok daha fazla güç harcar. Bu da marş motorunun ömrünün kısalmasına neden olur. Marş dinamolarının kış aylarında daha çok arıza yapmasının nedeni budur.

3- Marş Dinamosuna Su Kaçması

Marş dinamosu motor bloğunun yakınında açıkta bulunur. Genel olarak kapalı bir muhafaza içinde bulunur. Ama arka havalandırma delikleri motorun içerisine yabancı şeyler girmesine neden olabilir. Bir su birikintisinden geçerken marş motoruna su kaçabilir. Bu da aracınızın marş dinamosunun arızalanmasına neden olur.

4- Marş Dinamosuna Yağ Sızması

Motor üzerinde oluşabilecek yağ sızıntıları marş dinamosunun arıza yapmasına neden olabilir. Bu tür bir sızıntı, yağın marş muhafazasına girmesine ve motor şaftının komütatör alanını kaplamasına neden olabilir. Bu, marş motorunun motoru çalıştırma yeteneğini bozacaktır.

Marş Motoru Tamiri ve Değişim Ücreti

Marş motoru tamir olabilen bir parçadır. Günümüz ustaları genelde tamir etmek yerine yenisi ile değiştirmeyi tercih ederler. Ama tamir ettirmek ucuz ve kolay yoldur. Marş motorunun kendisi 400 ile 600 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca 100-150 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirilecektir.

Yorum Yap