Mazda Lantis Nasıl Araba? Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Mazda Lantis Nasıl Araba? Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Mazda Lantis nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Mazda Lantis kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mazda tüm dünyada sorunsuz otomobiller üretmesiyle bilinen bir markadır. Lantis, 1993 yılında üretilmesine rağmen Türkiye’de 1996 yılında satılmaya başlamıştır. 1998 yılında tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de satışı sonlandırılmıştır.

Mazda Lantis Nasıl Bir Araba?

Mazda 323 ile kardeş bir otomobil olan Lantis, c segmenti bir otomobildir. Kendine özgü tasarımı, önce ön farları ve yüksek arkası ile bir dönem çok sevilmiş bir otomobildir. Donanım olarak “ABS, klima, hava yastığı ve dört cam otomatiği” gibi özellikleri vardır. Türkiye’de 2 farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Şimdi motor teknik özelliklerine bakacak olursa;

1.6 Benzinli : Mazda’nın en çok kullandığı motorudur. Ancak Türkiye’de çok fazla tutulmamıştır. Bu motor 90 beygir ve 135 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11, şehir dışında ise 8 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile uyumlu bir motordur.

1.8 Benzinli : 1.8 litre hacimli 16 valf olan bu motor 131 beygir ve 152 Nm tork güç üretmektedir. En çok tutulan motordur. Ancak yakıt tüketimi biraz fazladır. Şehir içinde 13, şehir dışında 8.5 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Lantis’in 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vitesli olanları Türkiye’de satılmıştır.

Mazda Lantis Kullanıcı Yorumu

İnternette hakkında pek çok bilgi bulunmayan bir otomobil. Bende ucuz fiyatına ve sunduğu donanımlara bakarak bunlardan bir tane almıştım. Eğer bir Mazda Lantis alacaksanız mutlaka 1.8 litre motorlu olanını tercih etmelisiniz. Motor performansı sizi tatmin edecektir. İçerisi geniş bir otomobildir. Arka diz mesafesi orta seviyede yani çok dar da değil, çok genişte değil. Şehir içinde ara hızlanmaları güzel. Yokuşlarda kolaylıkla ivmelenebiliyor. Sessiz yalıtımının güzel ve motorunun sessiz olması nedeniyle arabanın içine hiç ses girmiyor. Yol tutuşu güzel ve yüksek hızlarda yola güzel yapışıyor. Uzun yolculuklarda öyle çok fazla yormuyor. Frenleri gayet başarılı ve arabayı kısa süre içerisinde durdurabiliyor. Lantis’in motoru öyle kolay kolay sorun çıkarmıyor ama elektrik aksamında bir kısım zayıflıklar var. Ama bu zayıflıklar öyle çözülemeyecek sorunlar değil.

Mazda Lantis Alınır Mı?

Öyle çok sorunlu bir otomobil değil, ancak çok fazla kurcalanmış oldukları için günümüzde temizini bulmanız çok zor. İkinci el piyasası çok zayıftır. Mesela ben satarken ilan sitelerinde ortalama 25 bin lira ederken, 20 bin liraya zor satmıştım. Yedek parçaları ise kaporta aksamında çok aşırı pahalı. Yine de temiz kullanılmış bir tanesini bulursanız alınabilir.

otomobilweb

Yorum Yap