Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Okunuyor Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Günümüz otomobillerinde bir arıza olduğu zaman motor arıza lambası yanar. Peki ya motor arıza işareti neden yanar? Motor arıza lambası neden yanar? Motor arıza lambasının yanmasının sebebi nedir?

Arıza lambası günümüz otomobillerinden bir sorunun olduğunun habercisidir. Yanmasının sebebi çok şeylere bağlı olabilir. Şimdi neden yanabileceği konusunda bilgilendirme yapacağım.

Günümüz otomobillerinde beyin denilen bir bilgisayar sistemi bulunur. Teknik olarak motor kontrol ünitesi (ECU) veya güç kontrol modülü (PCM) olarak adlandırılır. Bu sistem otomobilin her parçasında bulunan sensörleri sürekli olarak izler ve bilgi alır. Bu sayede otomobilin motorunun tam randımanlı, ekonomik ve verimli çalışmasını sağlar. Bu sensörlerden herhangi birisi bir arıza tespit ederse aracınızın gösterge panelinde motor arıza lambası işareti yanar.

Motor arıza lambasının neden yandığını bulmak ise daha fazla teknik gerektirir. Otomobilin her yerinde bulunan sensörler bir tür arıza kodu verirler. Bunlara OBD-2 arıza kodları adı verilir. ECU bağlantısı ile bilgisayara bağlayınca aracınızın neresinde sorun varsa kod olarak karşınıza çıkar. İşte aracınızın herhangi bir sensörü, herhangi bir parçada arıza tespit ederse motor arıza lambası yanar.

Motor arıza lambası sadece obd-2 donanımı olan araçlar için geçerlidir. Eski sistem karbüratörlü motora sahip olan araçlarda motor arıza lambası bulunmaz.

Yorum Yap