Motor Blok Çatlağı Nasıl Belli Olur? Blok Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Okunuyor Motor Blok Çatlağı Nasıl Belli Olur? Blok Çatlağı Nasıl Tamir Edilir?

Aracınızın motor bloğunda çatlak varsa nasıl anlaşılır? Motor blok çatlağı nasıl belli olur? Motor blok çatlağı nasıl tespit edilir, motor bloğunda çatlak var mı nasıl anlaşılır? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Otomobillerimiz pek çok parçanın bir araya gelmesiyle hareket eden makinelerdir. Tonlarca ağırlıktaki otomobili hareket ettiren sistem ise motordur. Motor içerisinde yüzlerce parça bir uyum halinde hareket ederek güç üretir.

Motor Bloğu Nedir?

Aracımızın motor diye tabir edilen yerinde, pistonlar, piston segmanları, bujiler, miller vs gibi onlarca parça bulunur. Bu parçaların bulunduğu metalden kapalı kutuya ise motor bloğu adı verilir. Pistonlar yani silindirler motor bloğu içerisinde yukarı aşağı hareket eder. Ayrıca blok içerisinde saniyede onlarca defa patlamalar meydana gelir. Bu patlamalar sonucunda ortaya çıkan sıcaklık yine motor bloğu kenarlarında bulunan su kanalları vasıtasıyla soğutulur. Buna da motor soğutma sistemi adı verilir.

Motor bloğunun çatlamasına neden olabilecek pek çok şey varken, en büyük sorumlusu aracın hararet yapmasıdır. Motor tam doğru soğutulamazsa, metal aşırı ısınmaya başlar ve genişler. Bu da blok üzerinde gerilim oluşmasına neden olur. Motor bloğu metali bu gerileme çok fazla maruz kalırsa bir yerde kırılır. Buna motor bloğu çatlağı adı verilir. (Ayrıca Bkz : Araba Neden Hararet Yapar) motor bloğu çatlamasına neden olan diğer etkenler

 • Motora sert sicim çarpması
 • motor sıcakken soğuk su tutulması
 • motora aşırı yük binmesi (aşırı yüksek devirde kullanma)
 • Kışın motor içerisinde bulunan suyun donması

gibi şeylerde neden olabilir.

Motor Bloğunda Çatlak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın motor bloğunda çatlak meydana geldiği zaman bunu gösteren çok şiddetli belirtiler olacak. İşte Çatlak motor bloğunun belirtileri

 • Düşük motor sıkıştırmasının nedeniyle motorda performans düşmesi
 • Motordan gözle görünür duman çıkması
 • Sızıntı yapan motor soğutma suyu (antifriz) kaynaklı hararet yapması
 • Motor yağında veya antifrizde renk değişimi
 • Arabanın altına sızan yağ veya radyatör suyu
 • Radyatörde çamurlaşmış su
 • Egzozdan aşırı duman çıkması
 • Radyatör suyu seviyesinin sürekli düşmesi

Çatlak Motor Bloğu Nasıl ve Ne Kadara Tamir Edilir?

Aracınızın motor bloğu çatlamış ise yapılabilecek çok az şey vardır. Birinci yol motor bloğunu değiştirmektir ki bu en pahalı yöntemdir. Çünkü bugün en kötü arabanın motor bloğu sadece parça fiyatı olarak 3 bin liradan başlamaktadır. Artı olarak işçilik ücreti de vereceksiniz. Bunun için motor bloğu çatlağı kaynak yapılabilmektedir. Ancak blok kaynağı zamanla attığı için randıman vermemektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte “metalok sistemle dikiş” yapılmaktadır. Bu daha sağlam bir yoldur. Ancak çatlak motor bloğuna ne yaparsanız yapın bir gün onu mutlaka değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap