Motor Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Okunuyor Motor Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Motor yağı fazla olursa ne olur sorusunun yanıtı birçok araç kullanıcılarını ilgilendirir. Araç motor arızaları birçok insanın başına gelmiş arızalardandır. Motor aracın en önemli parçalarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu noktada aracınızın motoruna zarar verecek her türlü eylemden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bu eylemler arasında motor yağını fazla kaçırmamak da vardır. Motorunuza yağı fazladan koyduğunuz surette, istenmedik bir ton arıza ile uğraşabilirsiniz. Bu durum hem aracınıza hem de cebinize zarar verebilir. Yazımızım devamında motor yağının fazla konulması neticesinde yaşanılabilecek durumları kısaca özetleyeceğiz. Yazımızı okuyarak motor yağı fazla olursa ne olur sorusunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Motor yağı fazla olursa ne olur sorusunun cevabını birkaç madde ile anlatılabilir. Yani bu demek oluyor ki motora yağı fazla koymak yalnızca bir soruna değil birkaç soruna yol açabilir. İşte motor yağı fazla olursa neler olur sorusunun yanıtları:

  • 100-150 ml fazladan motor yağı eklersiniz aracınız herhangi bir arıza vermez. Çünkü motor kendi tahliye mekanizmasından fazla olan bu yağı atar. Ancak motora eklenen fazla yağ oranı çok ciddi problemleri oluşturarak can sıkabilir.
  • Motorunuza fazla yağ koyduğunuzda yağ basıncı artış gösterir ve böylelikle keçelerde kaçaklar ve sızdırmalar oluşur.
  • Motorunuza yağı fazla koyarsanız, fazla basınçtan dolayı filtre ve pompa sistemi arıza oluşturur.
  • Motor yağının fazla olması piston, piston kolları ve sekman üzerinde gerilim artırır. Bu durumda ne yazık ki aracınızda kalıcı motor problemlerine yol açar.
  • Motorunuza yağı fazla koyarsanız yağ odasında meydana çıkacak olan yağ kaçakları, aracın performansını en alt seviyeye indirecektir.
  • Motora koyulan fazla yağ yağ basıncına sebep veren bu durum, aracınızın motorunun rahat çalışmasına engel olur. Bu durumda aracınızın hararet yapmasını sağlar.
  • Motorunuza fazla yağ koymanız, aracınızın çekişini düşürecektir.
Motor-Yagi-Fazla-Olursa-Ne-Olur

Motor Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Dizel Araca Motor Yağı Fazla Konursa Ne Olur?

Motor yağı fazla olursa ne olur sorusunu siz değerli okurlar için yanıtlandırdık. Gelelim diğer konuya. Dizel araca motor yağı fazla konursa ne olur konusu özellikle dizel araç kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir meseledir.

Alında aracınız dizel, benzinli ya da LPG’li olsun fark etmez, motor yağının fazla olması her tip araçta büyük problemlere yol açabilir. Bu yüzden dizel aracınızda da motor yağını normal üstü koymamaya özen göstermeniz gerekiyor. Fazla yağ dışarı sızarak bujilere temas sağlar. Bu durum kıvılcım üretilmeyeceğinden ateşlemede arıza oluşturacak. Kirlenmiş bujilerin motoru teklemesi ile beraber aracınız çalışamaz hale gelebilir.

Motor Yağ Seviyesi Yüksek Uyarısı

Motor yağı fazla olursa ne olur sorusunun yanıtını iyi biliyor olmanız gerekiyor. Yazımızın üst kısmında bu konuya bir açıklık getirmişken, motor yağ seviyesi yüksek uyarısı öneminden de bahsedelim. Fazla sıvı fazla basınç anlamı taşıyan bu uyarıyı gördüğünüzde mutlaka motor yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Araç Lastiği Ne Zaman Değiştirilir?

Yorum Yap