Motor Yağına Su Karışması Nedenleri, Belirtileri ve Tamiri

Okunuyor Motor Yağına Su Karışması Nedenleri, Belirtileri ve Tamiri

Otomobillerin motorunda yağ, radyatör suyu ve yakıt olmak üzere üç farklı sıvı bulunmaktadır. Bu sıvıların hiçbirinin birbiriyle temas etmemesi gerekir. Ancak bazı durumlarda motor yağı ile soğutma suyu birbirine karışabilir. Peki ya motor yağına su neden karışır. Motor yağına su karışırsa ne olur?

Motor içerisinde yanma meydana geldiği zaman saniyede defalarca kez küçük patlamalar meydana gelir.  Bu patlamalar sonucu ortaya çıkan enerji pistonları ittirir ve pistonlarda krank milini çevirir. Böylelikle aracın tekerlerine iletilen güç otomobilin ilerlemesini sağlar.

Pistonların yukarı aşağı giderken oluşturduğu sürtünmenin azaltılması bu sayede aşınmanın minimal seviyeye indirilmesi için motor yağı kullanılır. Ayrıca motor içerisindeki sıcaklığın düşürülmesi için de soğutma suyu kullanılır. Soğutma suyu kanallar arasında geçiş yaparak motorun soğuk tutulmasında yardımcı olur. Her ne şartla olursa olsun bu üç sıvının birbirine asla temas etmemesi gerekir. Eğer motor suyu ile motor yağının birbirine karıştığını görürseniz bu ciddi bir arızanın belirtisidir. Şimdi gelin ne gibi arızalarda motor yağına su karışır ona bakalım.

Motor Yağına Su Karışmasının Nedenleri

1- Üst Kapak (Silindir Kapak) Contasının Yanması

Üst kapak contası zamanla veya motorun aşırı hararet yapması durumunda yanar ve sızıntılara neden olur. Normalde suyun geçmemesini sağlayan bu conta yandığı zaman sızdırır ve motor soğutma suyunun yağ ile karışmasına neden olur. Eğer motor yağında su fark ediyorsanız ilk olarak üst kapak contasına bakmalısınız. (Ayrıca Bkz: Üst Kapak (Silindir Kapak) Contası Neden Yanar, Belirtileri ve Değişimi)

2- Üst Kapak veya Motor Bloğunda Çatlak

Bu başınıza gelebilecek en kötü sorunlardan bir tanesidir. Çünkü üst kapak veya motor bloğunda çatlak varsa tamir edilmesi çok zordur ve maliyetlidir.

3- Emme Manifoldu Contasının Sızdırması

Motor hava emme manifoldu contasının kaçırmaması gerekir. Eğer sızıntıya neden olursa bu motor yağı ile suyunun birbirine karışmasına neden olacaktır.

Sonuç olarak motor yağı ile radyatör suyu çok uzun süre birbirine temas ederse motorun içerisinde daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durumu bilerek aracınızı kullanmanız durumunda yeni bir motor yaptırmanız bile gerekebilir.

Yorum Yap