Motora Fazla Yağ Koymak

Okunuyor Motora Fazla Yağ Koymak

Motora fazla yağ koymak yararınıza olmayacaktır. Çünkü her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi motora normalinden fazla yağ koymanız da büyük zararlar doğuracaktır. Her araç motorunun belli bir yağ alma kapasitesi vardır. Aracın düzgün çalışması ve arızalara neden olmaması için bu seviyeyi aşmadan motorunuza yeterli düzeyde yağ eklemeniz gerekir. Aksi taktirde hiç istenmeyen problemler ile uğraşabilirsiniz. Çünkü motorunuza koyduğunuz fazla yağ dışarı sızarak bujilere temas edebilir. Sızan yağ bujileri kapladığında, kıvılcım üretilemez ya da kıvılcım üretse de ateşleme sağlamayacak kıvılcım üretebilir. Kirlenmiş olan bujiler motorun teklemesine yol açacağından, aracınızın sert çalışmasına ya da hiç çalışmamasına sebep verebilir. Bu yüzden kesinlikle normalin üstünde motora fazla yağ koymamaya özen gösteriniz.

Motora fazla yağ koymak sonucunda neler yaşanabileceğinden de kısaca bahsedelim. Aracınızın motor kısmına fazla yağ koyarsanız, çok ciddi araç problemleri ile uğraşabilirsiniz bu durumda cebinize olumsuz etki sağlar. Bunun dışında motora eklenen fazla yağ yağ basıncının artasını sağlar. Bu durumda keçelerde kaçaklar ve sızdırmalara yol açar.

Bunun dışında motorunuza yağı fazla koymanız filtre ve pompa sisteminde de arıza oluşmasını sağlar. Motora eklenmiş fazla yağ piston, piston kolları ve sekman üzerinde gerilim oluşmasını sağlar. Bu durum da yine kalıcı motor problemlerini oluşturur. Motora fazla yağ koymak araç performansını en aşağı seviyeye indirir, motorun rahat çalışmasına engel olur ve aracınızın hararet yapmasını sağlar. Motora eklenen fazla yağın araç çekişini düşüreceğini de belirtmek de fayda var.

Motora-Fazla-Yag-Koymak

Motora Fazla Yağ Koymak

Fazla Motor Yağı Nasıl Boşaltılır?

Motora fazla yağ koymak konusu hakkında detaylı bilgi vermişken, fazla motor yağı nasıl boşaltılır konusuna da kısaca değinelim. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi, araçlarda motor yağını fazla kaçırmak. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi araç motor yağını fazla koymak çok fazla arızaya yol açabilir. Bu yüzden eğer motor yağını fazla kaçırdıysanız, mutlaka geri almanızı tavsiye ediyoruz. Her motora konulması gereken bir miktar yağ vardır. Genel olarak 4 litre ile 4,5 litre arasında değişen bu değere önem vermek gerekir. Bu miktarın üstünde yağ eklemeniz, büyük arızalara yol açabilir. Bu noktada fazla koymuş olduğunuz yağı geri almanız gerekiyor. Bu durumu birkaç yöntem ile gerçekleştirmek mümkün. İşte bu yöntemler:

  • Karter Tapasını Açmak: Karter tapasını gevşetip fazla olan yağın tahliyesini sağlayabilirsiniz.
  • Şırınga ve Hortumla Boşaltmak: Karter tapasını söküp yağın fazlasını almak biraz zahmetli olabilir. Bunun için herhangi bir eczaneden ya da bir tanıdığınızdan enjaksiyon-şırınga ya da pipet, akvaryum hortumu ile fazla yağı çekebilirsiniz.
  • Fısfıs Şişesi İle Yağ Çekimi: Evinizde bulunan sprey kutusu ile fazla yağı çıkarabilirsiniz. Bu işlemi yaparken motor sıcaklığına son derece dikkat etmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: İngiltere Araba Fiyatları

Yorum Yap