Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir?

Okunuyor Motorun Yağ Yakması Nasıl Engellenir?

Bu yazımında yağ yakan motorun yağ yakması nasıl engellenir? Yağ yakma çözümü nedir? Yağ yakan araba motoruna ne yapılır? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Otomobil motorunda yakıt, yağ ve soğutma suyu olmak üzere 3 tane sıvı vardır. Bu sıvıların hiçbirinin birbirine temas etmemesi gerekir. Motor yağı pistonları yağlarken, yanma odasına geçmemesi gerekir. Eğer geçiyorsa arabanın yanma odasında bulunan yağ, yakıtla birlikte yanacaktır. Bu durumda aracınız yağ eksiltecek yani kısaca yağ yakacaktır.

Ancak şu unutulmamalıdır. Bir otomobilin belirli bir miktar yağ eksiltemesi normaldir. Çünkü hiç bir segman yanma odasına yağ sızmamasını sağlayamaz. Ayrıca LPG’li araçlarda yağ yakma oranı daha fazladır. Daha detaylı bilgi için arabanın ne kadar yağ yakması normaldir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki arabanın yağ yakması nasıl engellenir, buna bakalım.

Yağ Yakan Motora Ne Yapılır?

Eğer aracınızın motorunda yağ yakma sorunu varsa yapabileceğiniz 3 şey bulunmaktadır. Bunlarda göz atalım.

1- Motor Yaptırmak

Bu kesin çözümdür. Aracınızın motorunun içindeki parçalar artık aşındığı için motorun içine yağ girer ve yanmaya başlar. Kısaca aracınız yağ yakar. Bunu engellemenin en kolay yolu motorun aşınan parçalarını yaptırmaktır. Kısaca motoru rektifiye yaptırmak gerekir. Ancak bu çok maliyetli bir işlemdir. Eğer kısa zaman içerisinde motor yaptıracak gücünüz yoksa, bu sefer farklı yollara başvurmanız gerekecektir.

2- Motor Katkı Yağı

Motor yağı katkısının gerçekten faydası vardır. Ancak bu çok büyük miktarlardaysa aracınızın motor yakmasını tamamen engelleyemez. Genelde yeni yeni yağ yakmaya başlayan motorlarda faydalı olabilmektedir. Motor katkı yağı, motor yağını kalınlaştırdığı için yanmasını zorlaştırır. Her yağ değişiminde katkı maddesi koydurmanız gerekmektedir.

3- Kalın Yağ Kullanmak

Otomobil motorlarında genelde 10/40 kullanılır. bu yağ ince olduğu için yanmaya daha meyillidir. Eğer aracınızın motoruna daha kalın yağ koydurursanız yanması da zorlaşacaktır. Örneğin 10/40 yerine 10/60 w yağ koydurmak bir çözüm yoludur. Ancak dediğimiz gibi aracınızın motoru çok fazla yağ yakıyorsa bu da sorunu çözmeyecektir. Ayrıca kalın yağ koydurmak motor parçalarının daha fazla zorlanmasına neden olabileceği için motorunuza çok fazla zarar da verebilir.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap