Murat 131 Şahin Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Murat 131 Şahin Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Tofaş’ın 1977 ile 1988 yılları arasında üretmiş olduğu Murat 131 şahin nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Murat 131 Şahin kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

1977 yılında efsanevi “T stop badem far” olarak üretilmeye başlamıştır. 1981 yılında makyajlanarak bildiğimiz yuvarlak farlı makyajlı kasalar piyasaya çıkmıştır. Üretildiği dönemlerde yerli otomobil olması sebebiyle Türkiye’nin en çok tutulan otomobillerinden bir tanesi olmuştur. Hatta filmlerde bile boy göstermiştir. Şener Şen’in Aşık Oldum filminde Ayşen Gruda tarafından çok çekmiştir. 1988 yılında yerini Tofaş Şahin‘e bırakmıştır.

Murat 131 Şahin Nasıl Araba?

Bu yazımızda 1981 ile 1988 yılları arasında üretilen Şahin hakkında konuşacağız. Donanım olarak neredeyse hiç bir şey yoktur. Jantları falan fabrika çıkışı boyalı, teneke janttır. Kaputunun altında 1.6 litrelik 75 beygir ve 124 Nm torkluk motor bulunmaktadır. 4 ileri manuel şanzımana sahiptir. Motor LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 12, şehir dışında ise 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Murat 131 Şahin Kullanıcı Yorumu

Bu kralı tam 4 yıl boyunca kullandım. Bir defa içi o yıllarda üretilen kendi sınıfında çoğu otomobilden geniştir ve konforludur. Motor performansı şehir içinde yeterlidir. Ön göğüs ve kapı kollarında sert plastik malzeme kullanılmış. Ayrıca çok çabuk çatlamaktadır. Ama kolayca değiştirebiliyorsunuz ve parçaları çok ucuz. Ben 4 ileri şanzımanı 700 liraya 5 ileri şanzımanla değiştirmiştim. Modifiyeye bu kadar uyan başka bir araba bulmanız imkansız. Ne takarsanız takın yakışıyordu. Ancak yakıt tüketimi biraz fazla, kış aylarında 15 litre kadar yakıyordu. Yol tutuşu arkadan çekişli olduğu için çok zayıf. Virajlarda ve ıslak zeminlerde arkasını hemen savuruyordu. Bu yüzden çok defa karlı yolda araba ters dönmüştür. Ama her ne olursa olsun Murat 131 Şahin, tam bir hastalık. Yani hala daha bunlardan bir tanesini almak gibi bir düşüncem var.

Murat 131 Şahin Alınır Mı?

Eğer az bir paranız varsa ve ayağınızı yerden kessin diye bir araba arıyorsanız alacağınız araba kesinlikle murat 131 şahin olmalıdır. Çünkü yedek parçası ucuz ve ikinci eli çok güçlü. Yakıt olarak biraz fazla ama idare edeceksiniz artık. Almadan önce altında ve kapı içlerinde çürük olmamasına dikkat edin. Geri kalan her yerini yaptırmak hem ucuz hem de kolay.

Yorum Yap