Nissan Note Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Okunuyor Nissan Note Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Nissan’ın B segmenti hatchback otomobili olan Note nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Note kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Nissan 2000’li yıllarda girdiği ekonomik kriz sonucunda Renault, çatısı altında üretim yapmaya başladı. Bu ortaklık sonucunda Nissan otomobillerinde, Renault parçaları da kullanılmaya başladı. Note’da Renault Clio’nun izlerini bulmak mümkün. Dünyada üretimine 2004 yılında başlamış olsa da ülkemizde satılmaya 2005 yılının son aylarında başlamıştır.  2008 yılında ilk makyaj, 2010 yılında ise 2. makyajı geçirmiştir. 2012 yılında tamamen değiştirilerek 2. nesil Nissan Note satılmaya başlamış ve 2016 yılında ülkemizdeki satışı durdurulmuştur. Ancak dünyada halen daha sıfır olarak üretilip satılmaktadır.

Nissan Note Nasıl Bir Araba?

Honda Jazz, Hyundai Getz gibi modellere rakip olmak amacıyla üretilen Note gerçekten dışardan küçük ancak içi geniş bir otomobildir. Platinum, Tekna, Tekna Pack ve Visia donanım paketleri vardır. Tekna, en full donanım paketi olup, ABS, dijital klima, hız sabitleyici, sürücü, yolcu ve yan hava yastığı, elektrikli aynalar, yağmur ve far sensörü gibi pek çok donanımı vardır. Nissan Note’un 5 ileri manuel ve otomatik vitesli şanzıman seçenekleri mevcuttur. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.2 Benzinli : 2013 yılı ve üstü Note ile birlikte satılmaya başlamıştır. 3 silindirli olan bu motor 80 beygir ve 110 Nm tork güç üretmektedir. şehir içinde 5.7, şehir dışında ise 4.1 litre yakıt tüketimi verisi vardır.

1.4 Benzinli : 2006-2010 yılları arasında üretilmiş Note ile satılan motordur. 4 silindirli olan bu motor 88 beygir ve 128 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motor olup şehir içinde 7.5, şehir dışında 5.1 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 DCi Dizel : Renault’un meşhur sağlam bir motorudur. Zaten dayanıklılık ve ekonomiklik olarak ön plana çıkmaktadır. 90 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Yakıt tüketimi olarak çok düşüktür. Şehir içinde 4.5, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketmektedir.

Nissan Note Kullanıcı Yorumu

Benim sahibi olduğum model, dizel motorlu olanıydı. Araba dışardan her ne kadar küçük gibi görünse de içi inanılmaz derecede geniş ve ferah. Ön tarafının genişliği mükemmeldir. Arka diz mesafesi tüm B segmenti otomobiller arasında en geniş olanlarından bir tanesidir. Yüksek oturumu sayesinde şehir içi sıkışık trafikte insanı baymıyor. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi çok güzeldir. Kliması çok başarılıdır ve temmuz sıcağında arabanın içini buz gibi yapar. Frenleri güçlü bir otomobildir. Note ile pek çok defa uzun yola gittim ve bir kere bile sorun yaşamadım. Gerçekten çok sorunsuz otomobildir. Ancak 120 km/s hızdan sonra rüzgar ve motor sesini biraz içeriye alıyor. Ses yalıtımının zayıf olduğunu söylemeliyim. Yol tutuşu çok üstün değildir. Yerden yüksek olduğu için virajlarda yol tutuşu düşüyor ve arkasını savurmaya meyilli hale geliyor. Süspansiyonları sert olduğu için kasislere yavaş girmeniz gerekiyor. Ya değilse çok ses çıkartıyor.

Nissan Note Alınır Mı?

Rakiplerine göre kıyasladığımız zaman Note, kalite olarak hiç eksik bir otomobil değil. Ancak ikinci el piyasasının zayıf olması onun ucuz bir araba olmasını sağlıyor. Bu da az para ile yüksek kaliteli bir otomobile binmenize olanak sağlıyor. Yedek parçaları motor ve mekanik aksam olarak Renault ile birebir aynı olduğu için hem ucuz hem de kolaylıkla bulunabiliyor. Ancak kaporta aksam parçaları gerçekten çok pahalı. Yine de bana göre alınabilecek en iyi küçük aile otomobillerinden bir tanesi.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap