Nissan Sunny Nasıl Araba? Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Nissan Sunny Nasıl Araba? Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Nissan’ın d segmenti otomobili olan ve bir dönem ülkemizde de satılan Sunny nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Sunny kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Nissan, eski adıyla Datsun, Japon otomobil üreticisidir. 90’lı yılların sonunda girdiği ekonomik kriz nedeniyle önce bir bölümü daha sonra tamamı Renault’a satılmıştır. Günümüzde satılanlar her ne kadar Renault ile eş değer olsa da, 90’lı yıllarda satılan modelleri hakiki Japon arabasıdır. Nissan Sunny’de, safkan bir japon otomobilidir. Ülkemizde 1990 ile 1995 yılları arasında satılmıştır.

Nissan Sunny Nasıl Bir Araba?

Sunny zamanının orta sınıf otomobillerinden bir tanesidir. Ülkemizde satıldığı zamanlarda aslında çokta fena olmayan bir otomobildi. D segmenti olması sebebiyle içi oldukça geniştir. Genelde sedan kasa olarak satılmasına rağmen az da olsa 5 kapılı hatchback modelleri de vardır. 4 ileri tam otomatik ve 5 ileri manuel vitesli seçenekleri vardır. EX, LX ve SLX donanım paketleri olup, hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği, merkezi kilit ve elektrikli aynalar gibi özellikleri vardır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : 1.6 litre hacimli 16 valf olan bu motor, 90 beygir ve 136 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Performans olarak çok bir şey beklemeyin. Ancak tam bir ekonomik motordur. Performansı da çok fana sayılmaz ama. En çok tutulan motor seçeneğidir.

2.0 D : Eski kara dizel diye tabir edilen modeldir. DLX donanım paketi adı altında satılmıştır. Çok az sayıda getirilmiştir. 75 beygir ve 132 Nm tork güç üretmektedir. Performans olarak çok düşüktür. Tavsiye etmiyorum.

2.0 Benzinli : Çok fazla getirilmese de oldukça performanslı bir motordur. Hatta üretildiği yıllar göz önüne alındığında en güçlü motorlardan birisidir. 143 beygir ve 178 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 8 litre yakıt tüketimi olup, LPG ile uyumlu bir motordur.

Nissan Sunny Kullanıcı Yorumu

Aslında elimdeki parayla temiz bir tofaş veya reno 9 alabilirdim. Ancak ben elimdeki parayla tutulan bir model yerine, alabileceğim en kaliteli, donanımlı ve konforlu arabayı almak için uğraşıyordum. Uzun araştırmaların sonucunda Nissan Sunny almaya karar verdim. Aldığım için hiç pişman değilim. İlk olarak içinden başlayacak olursak ön göğüs, torpido ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli malzeme kullanılmış. Arabanın her yerindeki işçilik muazzam. İçi oldukça geniş bir arabadır. Ön koltukları baya bir geriye ittirmenize rağmen arka diz mesafesi oldukça kalıyor. 2.0 motorlusunu alırsanız performans olarak tatmin olursunuz. Ancak bendeki 1.6 olanından. Öyle çok performans beklemeyin ama fena da sayılmaz. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Klimayı açınca motor performansı bir hayli düşüyor. Defalarca kez uzun yola gittim ve hiç sorun yaşamadım. Oldukça konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor. Yol tutuşu ortalamanın üstündedir. Yol ve rüzgar sesini almıyor ama 3 bin devirden sonra motor sesini biraz alıyor ama bu o kadar da rahatsız edici bir ses değil. Nissan Sunny’nin frenleri oldukça başarılı. Eski otomobiller arasında en kaliteli ve güçlü frenlere sahip otomobillerden bir tanesidir.

Nissan Sunny Alınır Mı?

Aklınızdaki sorulardan bir tanesi eğer bir Sunny alırsam yedek parçasını bulabilir miyim gibi sorudur. Ben Ankara’da yaşadığım için yedek parçalarını bulmakta hiç zorlanmıyor. Her Japon yedek parçaları satan dükkanda bulunuyor. İkinci el piyasası şehirden şehire değişmektedir. Mesela Konya’da bu arabalardan çok fazla olduğu için mutlaka alıcısını bulabiliyorsunuz. Bana soracak olursanız parasına göre alınacak en kaliteli otomobillerden bir tanesidir.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap