Opel Astra F Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Opel Astra F Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Opel’in Türkiye’de en çok satılan modeli olan Astra’nın ilki yani Astra F kasa nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Astra f kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel, 1991 yılında yeni modeli olan ve o zamanlara göre tasarımı çok ilerde otomobili Astra’yı piyasaya sürdü. Aynı yıl Türkiye’de de satılmaya başladı. Bu model tüm Avrupa ile birlikte Türkiye’de de çok sevilen bir araba oldu. Hatta o kadar başarılı oldu ki günümüzde hala daha sıfır Opel Astra üretilip satılmaktadır. Astra F kasa, 1998 yılında yerini Astra G kasaya bırakmıştır.

Opel Astra F Kasa Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan Astra F, çok yönlü bir araçtır. Hemen her kesime hitap edebilecek bir otomobildir. Sedan, hatchback ve stationwagon kasa tipleri bulunmaktadır. 1995 yılında Ecotech motora kavuşmuştur. Bu yıldan sonra “hidrolik direksiyon, iki hava yastığı, yol bilgisayarı, elektrikli dört cam” gibi özellikler eklenmiştir. CD, Classic, Club, life, sport, Comfort, Elegance, Enjoy, Expression, GL, GLS ve GLX donanım paketleri vardır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri de mevcuttur. Opel Astra f gerçekten çok sağlam ve konforlu bir otomobildir. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.2 GL Benzinli : Çok az sayıda satılmıştır. 65 beygirlik bir motordur. Bu motoru tercih etmenizi pek önermem çünkü çok zayıf kalıyor. Rampalarda falan acayip bir şekilde bayılıyor.  Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumludur.

1.4 Benzinli :Üç farklı güce sahip olanları vardır.  İlk başlarda üretilenler 54, 1993 yılından sonra 82, 1995 yılından sonra üretilenler ise 90 beygir gücündedir. Performans olarak fena sayılmaz. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 9.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 1995 model yılına kadar olanları karbüratörlü ve 75 beygirdir. 1995 yılından 1998 model yılına kadar olanlar ise Ecotec motor olup 100 beygir güç üretmektedir. Eğer bir Opel Astra f alacaksanız 1.6 ecotec motor olanını tercih etmenizi öneririm. LPG ile uyumlu bir motordur ve gayet performanslı ve sessiz çalışmaktadır. Şehir içinde 9, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 Benzinli : Vectra a kasada kullanılan motordur ve Opel bunu Astra modeline de eklemiştir. Çok tutulmamaktadır. 1994 – 1997 model yılları arasında olan Astra’da mevcuttur. 150 beygir ve 196 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslı ve hızlı bir motordur. Yüksek performans istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Opel Astra F Tek Kapı

Opel Astra F Tek Kapı

Opel Astra F Kullanıcı Yorumu

3 yıldan bu yana 1.6 ecotec motorlusunu kullanıyorum ve daha uzun yıllarda kullanmayı düşünüyorum. Aracımdan çok memnunum ve şuan bile çoğu araba onun bana verdiği konforu vermiyor. İlk olarak içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir kaplama kullanılmış. Üstünden 20 yıldan fazla geçmesine rağmen ne bir solma ne de bir çatlama olmuyor. Koltuklarında çok kaliteli sünger kullanılmıştır. Donanım olarakta gayet dolu dolu bir otomobildir. Motor performansı çok güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalar olsun, yokuşlarda durup kalkerken olsun gayet güzel ivmeleniyor. Uzun yolda ise 160 – 170 ile giderken bile çok sessiz. Bazen rölantide çalışırken motor çalışmıyor sanıyorum. O kadar sessiz bir motora sahip. Yol tutuşu döneminde üretilen arabalar içinde en iyilerden bir tanesidir. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede kolaylıkla durdurabiliyor.

Ecotech Motor

Ecotech Motor

Opel Astra F Alınır Mı?

O kadar eski olmasına rağmen hala konforlu ve rahat bir otomobildir. Yedek parçaları hem ucuzdur hem de her yerde rahatlıkla bulunabilir. İkinci eli çok güçlüdür. Bana soracak olursanız temiz kullanılmış bir tanesi alınıp uzun yıllarda daha binilebilir bir otomobil.

Kaynak: otomobilweb

Yorum Yap