Opel İnsignia Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Opel İnsignia Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Opel’in d segmenti otomobili olan İnsignia nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Opel İnsignia kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

D segmenti yani alt-orta sınıf otomobiller klasmanında Vectra ile uzun yıllardır yer alan Opel, radikal bir karar alarak 2008 yılında Vectra üretimini durduracağını açıkladı. Bunun yerine yeni modeli olan İnsignia’yı tanıttı ve tüm dünya ile birlikte 2009 yılında ülkemizde satışa sundu. 2009 yılından 2016 yılına kadar ufak tefek makyajlamalar gelen İnsignia’nın 2017 yılında yeni kasası satışa sunuldu. İnsignia günümüzde hala sıfır olarak satışı devam eden bir modeldir.

2011 Opel İnsignia içi

2011 Opel İnsignia içi

Opel İnsignia Nasıl Bir Araba?

İnsignia d segmenti bir otomobildir. Ülkemizde sedan ve stationwagon kasa tipleri satılmaktadır. Rakipleri olan passat, mondeo, 508 ve avensis’ten hiç bir eksiği yoktur. Opel, tarafından bu zamana kadar ürettiğimiz en iyi otomobil sloganıyla satışa sunulmuştur. Oldukça cüsseli olan İnsignia ülkemizde çoğu d segmentinde olduğu gibi çok fazla tutulmamıştır. Business, Cosmo, Design, Edition, Edition Elegance, Elite, Grand Sport 120.Yıl, Grand Sport Design, Grand Sport Elite, Grand Sport Enjoy, Grand Sport Excellence, Grand Sport Exclusive, Sport, Sports Tourer Cosmo, Sports Tourer Excellence donanım paketleri vardır. ABS, ESP, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, şerit takip sistemi, cam tavan, start-stop, 10 inç dokunmatik ekran, dört bölgeli dijital klima ve bunun gibi aklınıza gelebilecek pek çok donanıma sahiptir. İnsigna’nın dört çeker versiyonları da mevcuttur.

1.4 T Benzinli : turbo beslemeli bu motor 140 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça performanslı bir motordur. LPG ile çok uyumlu değildir. Şehir içinde 7.2, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 D Dizel : 2020 yılında sınırlı sayıda satılmıştır. En öne çıkan özelliği bu motorlarla birlikte 8 ileri otomatik vites kullanılmıştır. 4 silindirli olan bu motor 122 beygir ve 285 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir.

1.5 T Turbo Benzinli : 2017 ile 2020 yılları arasında satılmıştır. 165 beygir ve 250 Nm tork güç üreten turbo beslemeli motor LPG ile çok uyumlu değildir. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : 2009 – 2011 yılları arasında satılmıştır. Opel’in Astralarda da kullandığı motordur. İnsignia’nın kasasına biraz güçsüz kalmaktadır. 115 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 CDTI Dizel : İnsignia2nın en çok tutulan motor seçeneğidir. 2015 yılından itibaren satılan insignialarda yer almaktadır. 136 beygir ve 320 Nm tork güç üretmektedir. Şehir iççinde 6.1, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 T Turbo : 2009 ile 2015 yılları arasında satılmıştır. 170 beygir ve 260 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 CDTI Dizel : Bana göre insignia’nın en uyumlu motorudur. 2009 ile 2016 yılları arasında satılmıştır. 170 beygir ve 400 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

Opel İnsignia Kullanıcı Yorumları

Bu arabanın bir passat kadar tutulmamasına şaşırıyorum doğrusu. Daha içine oturduğunuz anda kaliteyi hissedebiliyorsunuz. Premium sınıf otomobillere bile taş çıkarabilecek kadar kaliteli bir iç mekana sahip. İç genişliği mükemmel, arka tarafında otururken bir makam arabasında oturuyormuşsunuz hissi veriyor. 1.6 atmosferik motoru hariç diğerlerinin performansı harikadır. Şehir içi ara hızlanmalarda  harika bir performansı var. İnsignia’nın ses yalıtımı çok başarılı olduğu için arabanın sadece gittiğini görüyorsunuz. Ne bir motor sesi ne de bir yol sesi arabanın içine duyulmuyor. Uzun yolda ise mükemmel rahat bir araba. Ben 180 km/s ortalama hız ile Ankara-İstanbul arası gidip geldim. Yol tutuş olarak passattan ve mondeodan daha üstte bir otomobil.  Sert virajlara yüksek hızlarda girebiliyor, yola resmen yapışıyor.

Opel İnsignia Alınır Mı?

Buraya kadar İnsignia’nın kalitesinden bahsettim. Gerçekten de çok kaliteli bir otomobil. Ancak ikinci el piyasası çok güçlü değil. Ama bu bana göre bir avantaj. Rakibinin neredeyse yarı parasına en az onun kadar kaliteli bir otomobil sahibi olabiliyorsunuz. Yedek parçalarının fiyatı D segmenti diğer arabalarla aynı fiyatta. Bana göre şöyle temiz kullanılmış bir tanesi alınıp uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.

Yorum Yap