Opel Vectra A (1989 – 1995) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Opel Vectra A (1989 – 1995) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Opel’in d segmenti otomobili olan ve ülkemizde de bir hayli satılan Vectra A, nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Vectra a kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

80’li yıllarda Opel o kadar çok tutulan bir otomobil markası değildi. Ancak 90’ların başından itibaren kalitesini artırdı ve ülkemizde daha fazla satılmaya başladı. D segmentinde Vectra a kasayı ilk olarak 1988 yılında satışa çıkardı. Vectra a ülkemizde çok sevildi. Bu yüzden 2008 yılına kadar üretimine devam edildi. Vectra a ise 1989 ile 1995 yılları arasında ülkemizde satılmış olup, 1996 yılında yerini Vectra B modeline bırakmıştır.

Opel Vectra A (1989 – 1995) Nasıl Bir Araba?

Vectra a ülkemizde oldukça tutulan bir model olmuştur. Üretildiği dönemler göz önüne alındığında hiçte fena bir otomobil olmadığını anlarsınız. İlk başlarda üretilenlerinde sadece elektrikli camlar varken daha sonralar üretilenlerinde donanımlar artırılmıştır. Opel Vectra A’nın CD, GL, GLS ve GT donanım paketleri vardır. En çok tutulanı 2.0 GLS olanıdır. Klima, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar gibi özellikleri vardır. Sadece sedan kasa olarak satılan Vectra A’nın 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Vectra A’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : 1.6 litrelik bu motor 75 beygir ve 127 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Performans olarak biraz hantal kalmaktadır.

1.7 TD Dizel : CDTi teknolojisinin öncülerinden olan bir motordur. 82 beygir ve 168 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. Çok sesli çalışan bir motordur. Ayrıca çok fazla satılmadığı için motor kısmının yedek parçaları zor bulunuyor.

1.8 Benzinli : En çok tutulan motorlarından bir tanesidir. 90 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.

2.0 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Eğer alacaksanız bu motora sahip bir tanesi almalısınız. 115 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça sağlam bir motordur. LPG ile tam uyumlu olup, şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Opel Vectra A (1989 – 1995) Kullanıcı Yorumu

Yaklaşık 2 yıldır 2.0 motorlu olanından bir tanesini kullanıyorum. İlk olarak iç mekanından bahsedelim. İçi oldukça geniş bir otomobil. Arka diz mesafesi güzeldir ve 3 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Ön torpido üstünde ve kapı içlerinde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Koltukları rahattır. Kliması eğer çalışıyorsa arabanın içini buz gibi yapar. Direksiyon turu az olduğu için manevralarda sıkıntı çıkarabiliyor. Motor düşük devirlerde yüksek hız sağlıyor. Uzun yolda konforlu bir yolculuk sunar. Yol tutuşu ortalama seviyelerdedir. Ancak yaşının da verdiği yorgunlukla sürekli elektrik arızası çıkartıyor. Motoru hararet yapmaya çok meyilli olduğu için soğutma sistemine çok yi bakım yaptırmanız gerekiyor.

Opel Vectra A (1989 – 1995) Alınır Mı?

Bugün bu arabanın fiyatlarına baktığınız zaman hemen hemen bir tofaş ve reno 9 ile aynıdır. Vectra a bunlara çok daha kaliteli bir otomobildir. Yedek parçalarını her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Yedek parça fiyatları ucuzdur. İkinci eli güçlüdür. Almandan önce anlayan bir ustaya motor ve kaportasını mutlaka gösterin.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap