Opel Vectra B (1995-2002) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Okunuyor Opel Vectra B (1995-2002) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Opel’in d segmenti ve ülkemizde de çok fazla tutulan modeli olan 1995 ile 2002 yılları arasında arasında üretilen Vectra B nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Vectra b kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel vectra ilk olarak 1989 yılında Vectra a kasa ile satışa başlamıştır. Opel’in Astra’dan sonra ülkemizde en başarılı olmuş modellerinden bir tanesi olan Vectra’nın b kasası da çok sevilmiştir. Tasarım olarak  dönemine göre en güzel otomobillerden bir tanesidir. 1995 yılında tanıtılmış olup 1996 yılında tüm dünya ile birlikte ülkemizde satışa sunulmuştur. 1999 yılında makyajlı kasaları çıkmış, 2002 yılında ise yerini Vectra c kasaya bırakmıştır.

Opel Vectra B (1996-2006) Nasıl Bir Araba?

Opel’in d segmenti aracı olan Vectra b, gerçekten dönemine göre güzel otomobillerden bir tanesidir. Sedan kasa olarak üretilen Vectra b’nin 100. Yıl, CD, CDX, Elegance, GLi, GLS ve GT donanım paketleri vardır. Çok tutulan CD donanım paketinde ABS, dijital klima, elektrikli camlar ve aynalar, 4 hava yastığı ve yol bilgisayarı gibi özellikleri vardır. Vectra b’de 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Vectra b’nin motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : 100 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur ancak arıza lambası yakıyor. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. Kasası ağır olduğu biraz güçsüz kalmaktadır.

1.7 TD GLS : Vectra b’de en az satılan motorlardan bir tanesidir. 75 beygir ve 165 Nm tork güç üretmektedir. Performans olarak çok düşüktür. Ayrıca yağ yakan bir motordur. Bu sebeple 1.7 opel vectra’dan uzak durmanızı tavsiye ederim.

1.8 Benzinli : Çok fazla tutulmayan bir motordur. LPG ile tam uyumludur. 116 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Performans olarak idare eder diyebilirim.

2.0 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Performans olarak harikadır. 136 beygir ve 188 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12.5, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumludur ancak motor arıza lambasını yakıyor.

2.0 DTI Dizel : Opel’in ilk olarak Vectra b’de kullanmaya başladığı turbo dizel motordur. 101 beygir ve 205 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

2.5 V6 Benzinli : Vectra’nın 6 silindirli motor seçeneğidir. 170 beygir ve 230 Nm tork gibi muazzam bir performansı vardır. Şehir içinde 14,5, şehir dışında 8 litre yakıt tüketmektedir. Çok fazla tutulmamıştır.

Opel Vectra B (1996-2006) Kullanıcı Yorumu

3 yıl boyunca kullandığım bu otomobil hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalışacağım. Opel’in gerçekten en kaliteli otomobillerinden bir tanesidir. Donanım olarak tatmin edicidir. 2.0’lık motorunun performansı güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzeldir. Dik yokuşlarda Vectra b kolaylıkla ivmelenebiliyor. İçerisinde kaliteli malzeme kullanılmıştır. Yüksek hızlarda ve virajlarda yol tutuşu güzeldir. Ben çok defa denemek için 180 km/s hızın üstüne çıktım ve bassam daha fazla giderdi. Dört disk fren olması sebebiyle frenleri gayet başarılıdır.

Opel Vectra B Alınır Mı?

İkinci el piyasası hala daha güçlüdür ve yedek parçaları kolaylıkla bulunabilir. Ayrıca çok pahalı parçaları yoktur. Ancak bu arabaların bir çoğu çok hor kullanılmıştır. Bu sebeple temiz bir tanesini bulmanız çok zor. Sanayide ustalar tarafından çok fazla kurcalandığı için elektrik arızalarını çok fazla veriyor. Eğer bir Opel Vectra B almak istiyorsanız geçmişini bilmeniz veya çok iyi anlayan bir ustaya göstermeniz gerekiyor. Ya değilse sanayide ustalarla arkadaş olursunuz.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap