Oto Yıkama Dükkanı Açmak (Maliyet, Kâr ve Çalışma)

Okunuyor Oto Yıkama Dükkanı Açmak (Maliyet, Kâr ve Çalışma)

Bu yazımızda oto yıkama dükkanı nasıl açılır? Oto yıkama dükkanı açmak için şartlar nedir? Oto yıkama dükkanı açmak ne kadar tutar? Oto yıkama dükkanı ne kadar kazanır? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

İki yılı aşkın bir süredir oto yıkama dükkanı işletiyorum. Bu yazıda sizlere oto yıkama dükkanı işletme hakkında her türlü bilgiyi vermeye çalışacağım. İlk olarak oto yıkama işini yapmak öyle herkesin yapabileceği bir iş değildir. Sabırlı, çalışkan ve güler yüzlü olmanız gerekmektedir.

Oto yıkama dükkanı açmadan önce kendiniz mi çalışacaksınız, yoksa eleman mı çalıştıracaksınız önce bunu belirleyin. Kendiniz çalışacaksanız bu işi uzun süre yapamayacağınızı bilin, çünkü araba yıkamak zor bir iştir ve müşterilerin istekleri bitmez. Bende açmadan önce yanıma bir eleman alırım, ikimiz birlikte yıkarız diyordum. Ancak yaz kış sürekli su içinde olmak gerçekten çok zorlayıcı oluyor. Ama kazancı gerçekten güzel bir iştir. Daha aşağılarda ne kadar kazandığımı sizlere açıklayacağım. Şimdi adım adım oto yıkama dükkanı açmak için neler gerekli onlara bakalım.

porsche yıkanırken

porsche yıkanırken

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

Evet ben kendim sıfırdan bir oto yıkama dükkanı açtığım için şimdi sizlere nasıl açılacağını ve açmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatacağım.

1- Oto Yıkama İçin Uygun Yer Bulmak

İlk olarak oto yıkamayı açmadan önce bir dükkan bulmalısınız. Dükkanın önünden ya sürekli bir araba geçişi olmalı yani cadde üzerinde olmalı ya da en az 300 arabanın bulunduğu bir sitenin önünde bulunmalı. Ara sokaklarda ve apartmanların bulunduğu yerlerde açacağınız yıkama dükkanı çok fazla görülemez. Bu da müşteri sayınızın düşük olmasına neden olur

2- Belediyeden Oto Yıkama Dükkanı İzni Almak 

Dükkanı buldunuz ama öyle kafanıza göre istediğiniz her dükkana oto yıkama açamazsınız. Bir defa açacağınız dükkanın araç giriş olmalıdır. Yani kaldırım araç geçişlerine uygun olmalıdır. Bunun ardından oto yıkama ruhsatı için dükkanın tapusunun bir fotokopisi ile bağlı bulunduğu belediyeye gidiyorsunuz. Belediye size o dükkana oto yıkama açabileceğiniz için uygunluk veriyor. Açacağınız dükkanın mutlaka su gideri olmalıdır. Yıkama sularının hiçbir şekilde yola gitmemesi gerekir. Ayrıca en az iki tane çökertme kanalı yapmakta oto yıkama dükkanı açmak için şartlardan bir tanesidir.

3- Dükkanın İç Dizaynını Yapmak

Belediyeden ruhsat aldıktan sonra, dükkanın için oto yıkamaya uygun hale getirmelisiniz. Ben dükkanımda tavana kadar açık gri renkte granit fayans kullandım. Hem temizliği kolay oluyor hem de fiyat olarak uygun. Ayrıca basınçlı suyun tabancası için boru, hava için uygun yerler belirleyerek buralara tesisat çektirmeniz gerekmektedir. Amacınız günde 25-30 araba yıkamaksa 2 peronlu tek tabancalı bir yer yeterli olacaktır. Bir tarafta araba yıkanırken diğer tarafta içi süpürülüp, kurulama işlemi yapılabilir.

Ferrari Yıkanırken

Ferrari Yıkanırken

4- Oto Yıkama İçin Gerekli Malzemeler

Eskiden bir hortum ve sünger ile araba yıkanabiliyordu. Ancak günümüzde teknolojisini gelişmesiyle birlikte oto yıkama için malzemelerde arttı. Dükkanın içini araba yıkama için dizayn ettikten sonra artık malzemelerini alabilirsiniz. Oto yıkama için gerekli malzemeler ve fiyatlarını sizler için şöyle kısaca açıklayım.

Basınçlı oto yıkama makinesi : En az 200 bar gücünde bir makine almalısınız. Piyasada 200 bay basınçlı su makinesi 5.500 ile 11.000 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Orta halli olanlarından almanız size yeterli olacaktır. Benim kullandığım makine 2 yıldır bir sorun çıkarmadı ve şuan için fiyatı 8 bin lira.

Hava Kompresörü : Arabaların içinde örneğin koltuk kenarları ve kalorifer mazgallarının aralarındaki tozları çıkarmak için hava tabancasına ihtiyacınız var. Bu havayı hava kompresörü ile karşılayabilirsiniz. Ben 3 hp gücünde 100 litrelik hava kompresörü kullanıyorum. Fiyatı ise 4-5 bin lira civarında.

Endüstriyel Sanayi Tipi Elektrikli Süpürge : Ben 3.000 watt gücünde kuru süpürge kullanıyorum. Oto yıkamada kullanacağınız süpürge güçlü ve dayanıklı olmalı. Çok kalitesizine kaçmanızı önermem. Orta halli bir 3.000 W süpürgenin fiyatı 2.500 ile 3.500 lira arasında değişiyor.

Sanayi Tipi Endüstriyel Halı Yıkama Makinesi : Detaylı iç temizlemelerde mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Aslında süpürge ile yıkama işini aynı yapan makineler var. Ancak ikisi birlikte olunca detaylı temizlik uzun sürdüğü için süpürgeyi kullanamıyorsunuz. Bunun için bir halı yıkama makinesine ihtiyacınız var. Benimki 3 motorlu olanlarından ve fiyatı 3.000 lira civarında.

4 Kollu Ahtapot Kurutma Makinesi : Kış aylarında detaylı temizlikten sonra aracın içini kurutmazsanız koku yapar. Bunun için kurutma makinesi almak zorundasınız. Benim kullandığım 4 kollu ahtapot kurutma makinesinin bugünkü fiyatı 2 bin lira.

Sarf Malzemeleri : Araba yıkamak için kullanacağınız sarf malzemeleri vardır. Bunlar hava tabancaları, hortumlar, basınçlı su tabancası, kovalar, taslar ve fırçalar  gibi çeşitli malzemelerdir. Bunların toplam fiyatı 1000-1500 lira tutuyor.

Sıvı Malzemeler : Araba yıkarken bir köpüğe ihtiyacınız var. Ben içerisinde kostik bulunmayan köpük tercih ediyorum. Toptancıda 22 litresi 130 lira. Ayrıca iki çeşit lastik parlatıcı bulundurun. Bazı müşteriler kaliteli istiyor. Normal lastik parlatıcı 1 gün gidiyor bunun 5 litresini 25 liraya alıyorum. Ancak bir fiyat farkıyla 5 litresini 150 liraya aldığım var. Bu ise 3-4 gün parlaklık sağlıyor.

Bezler : Araba kurularken güderi bez kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Güderinin tanesini 25 lira alıyorum. Cam silme bezi için tüysüz kullanmanız gerekiyor. Bunun da tanesi 25 lira. Ayrıca kapı içleri gibi yerler için çok su çeken bezler almalısınız. Tüm bu bezlerden elinizde en az 3 er tane olmalı. Çünkü bazı arabalar aşırı derece kirli olabiliyor ve yeni arabaya geçerken bez değiştirmeniz gerekebilir. Tüm bezleri 500 lira civarında bir paraya alabilirsiniz.

Diğer Malzemeler : Araç kokusu, kağıt paspas ve torpido sütü, halı koltuk yıkama deterjanları gibi temizlik maddelerine ihtiyacınız olacak. Bunları herhangi bir marketten temiz edebilirsiniz. Yaklaşık 200 – 250 lira arasında bir para tutuyorlar.

Oto yıkama dükkanı açmak ne kadar tutar diye soracak olursanız, şöyle güzel görünümlü her şey dahil anahtar teslim bir dükkan 100 – 150 bin lira arasında bir paraya mâl oluyor.

5 – Eleman Bulmak

İşte bu işin en zor kısmı budur. Dükkanı çalışmak üzere hazırladınız diyelim. Oto yıkama işini hemen herkes bir kaç günde öğrenebilir. Ancak vasıfsız işçi çalıştıracağınız için elemanlar sürekli çıkıyor. Daha iyi bir iş bulduğunda hemen kaçıyorlar. Ben ilk başlarda maaşlı ve sigortalı çalıştırma yolunun seçmiştim. Ancak artık günlükçü ve günlük sigortalı olarak çalıştırıyorum. 2021 yılı Günlük 100 lira yevmiye + bahşiş şeklinde çalıştırıyorum. Bazı müşteriler çok fazla bahşiş verirken, bazıları hiç vermiyor. Bu sebeple işçiler müşteri seçiyorlar. Bunun için bahşişi siz toplayın ve akşam kaç kişi varsa eşit olarak bölün.

Oto Yıkama Dükkanı Çalıştırmak

Kendiniz işi en ince ayrıntısına kadar muhakkak öğrenin. Siz çok fazla suya sabuna karışmayın. Eleman sayısı konusunda çekinmeyin. Zaten oto yıkamada işinizi sağlam yaparsanız gelen bir müşteri tekrar geliyor. Ve müşteriler size kendileri referans olarak müşteri sayınızın artmasına neden oluyor. Para konusunda müşteri ile çalışanların muhattap olmasına engel olun. Hatta çalışanlarınızı müşterilerle muhatap olmaması için uyarın. Dükkanda olan her şey sizin kontrolünüzde olsun. Çalışanlarınız sadece işlerini yapsınlar.

Çalışanlarınızı da korumayı unutmayın. Kesinlikle müşteri yanında çalışanınızı azarlamayın. Parasını muhakkak gününde verin. Sabahları geldiğinizde mutlaka çalışanlarınıza bir çay içme fırsatı sunun. Dükkanınızda çay sürekli kaynasın. Müşterilerin arabaları yıkanırken zaman geçirmesi için uygun bir oturma alanı yapın. Basit bir televizyon ve günlük gazeteler çok iyi oluyor. Müşterileriniz bir bardak çayın hatırına tekrar tekrar size gelecektir. Müşterilerle sürekli olarak iletişim halinde olun. Hal ve hatırlarını sorun. Ayrıca araçlarında gördüğünüz eksiklikleri söyleyin.

Ve fiyat konusuna gelince, oto yıkamanızın bulunduğu semte göre fiyat biçmelisiniz. Örneğin benim işlettiğim dükkan Ankara’nın lüks semtlerinden bir tanesinde ve buralarda oto yıkama otomobil için 50, jip 60-70, minibüs 80 lira arasında değişiyor. Bende semtimin piyasasından araba yıkıyorum. Ancak mesela Keçiören’de bir oto yıkama ücreti 30 lira olduğu için bu fiyatın üstüne çıkarsanız müşteriler size gelmekte çekinecektir.

İşçiler Pasta Cila Çekiyor

İşçiler Pasta Cila Çekiyor

Oto Yıkama Ne Kadar Kazanır?

İşte geldik en merak ettiğiniz kısma. Oto yıkama dükkanı aylık olarak ne kadar kazanır diye soracak olursanız bu aylara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Mayıs 2021 için konuşalım. Mutlaka kendinize bir tablo tutun ve günlük kaç araba yıkadığınızı ölçün. Unutmayın istatistik her şeydir. Ben mayıs ayında günde ortalama 23 araba yıkamışım. 3 Eleman çalıştırıyorum.

Toplamda 39 bin lira para kazanmışım. Bunun 13.500 lirası işçi giderleri. 1.500 lira elektrik ve su parası ödemişim. 1000 lira malzeme almışım. 2000 bin lira işçilerin öğlen yemekleri için harcamışım. 500 lira çay, oralet, kahve gibi şeylere harcamışım. 5 bin lira dükkan kirası vermişim. Cebime 12-13 bin lira civarında para kalmış. Ancak Mayıs ayında hem pandemi, hem bayram olduğu için bazı günler çalıştıramadım. Örneğin bu yazının yazıldığı gün olan 8 haziran günü itibariyle günlük 36 araba ile devam ediyoruz. İşçilere bir eleman daha alıyım mı diye sorduğumda bahşiş bölünmesin diye istemediler. günlük 150 – 200 lira arasında bahşiş toplanıyor. İşçilerimin aylığı 4.500-5000 lira civarına geliyor.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap