Otomatik Araba Gaza Basıyorum Gitmiyor

Okunuyor Otomatik Araba Gaza Basıyorum Gitmiyor

Otomatik araba gaza basıyorum gitmiyor problemi birçok otomatik araç kullanıcısının başına gelmiş bir durumdur. Birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşen bu durumu ciddiye almakta fayda var. Araç arızaları birçok farklı noktadan, birçok sebeple ortaya çıkabilir. Bu arızalar arasında en popüler olanı gaza basıyorum, araba gitmiyor arızasıdır. Araya gaz verdiğiniz halde gitmemesi durumunun sebebini merak ettiğiniz oldu mu? Aracınızın hızlanmaması ya da gitmemesinin birçok nedeni bulunabilir. Bu nedenleri detaylı bir biçimde size anlatmak isteriz.

Otomatik araba gaza basıyorum gitmiyor arızasının sebepleri biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bir ya da birkaç sebebe bağlı olarak oluşabilir. İşte bu sebepler:

  • Arabanızda turbo var ise burada oluşan bir arıza aracınızın hareket etmemesine sebep verebilir. Turboda oluşan kaçaklar, turbo hortumunda meydana gelen delik, kırık veya hortumun yerinden çıkması durumları turbo arızalarından sayılabilir. Bu arızalar biraz önce de demiş olduğumuz gibi otomatik aracınızın gitmemesine sebep olabilir.
  • Ateşleme zayıfsa aracınız hızlanmayabilir. Bu kapsamda aracınızın buji kabloları, bujileri ya da ateşleme bobini arıza yaratıyor olabilir. Bu parçaları kontrol etmenizde fayda var.
  • Buji tırnak aralığının yanlış olması da otomatik arabanızda gaza basmanıza rağmen aracınızın hareket etmemesine yol açabilir.
  • Avans ayarının doğru bir biçimde yapılmış olması gerekir. Hava filtresi ya da hava filtre kazanında kaçakların oluşması da otomatik aracınızın gitmemesini sağlayabilir.
  • Maf sensörü arızası aracınızın gitmemesini sağlıyor olabilir.
  • Aracınızın yakın zamanda hararet yapması durumu da yine aracın hareket etmemesini sağlıyor olabilir.
  • Subap ayarının bozuk olması durumu da aracınızın hareket etmemesini sağlayabilir.
  • Boğaz kelebeği veya kelebeğin pis olması durumu aracınızın çalışmıyor olmasını sağlayabilir.
Otomatik Araba Gaza Basıyorum Gitmiyor

Otomatik Araba Gaza Basıyorum Gitmiyor

Arabanın Geç Hızlanması

Otomatik araba gaza basıyorum gitmiyor problemi ile ilgili yazımızın üst kısmında bu duruma sebep veren birçok alternatiften bahsetmiş olduk. Bu alternatiflerin herhangi birinin yaşanması durumunda otomatik aracınıza gaz verdiğiniz halde aracınız hareket etmeyebilir. Arabanın geç hızlanması durumu hemen her araç kullanıcısının başına gelebilecek arıza durumlarından birisidir. Hızlanmayan bir arabanın en temel sebebi, zayıf bir hava-yakıt karışımı diyebiliriz. Kütle hava akışı sensörü motora ulaşan havayı ölçerek motor kontrolü ünitesinin ne kadar yakıt enjekte edildiğini hesap eder.

Genel olarak açık hava filtreniz var ise hava filtresinin uzun zamandır değiştirilmediyse, buranın kirlenmesi mümkündür. MAF sensörünün kirlenmesi ya da hasar görmesi durumlarında da aracınız geç hızlanır. Genel anlamda kirli ya da hasarlı kütle hava akış sensöründen kaynaklı olarak aracınızın geç hızlanması mümkün olabilir. Yakıt filtresinin tıkanması da aracınızın geç hızlanmasına yol açabilir. Arızalı gaz kelebeği, tıkalı hava filtresi, ateşleme problemi, arızalı yakıt pompası, hatalı eksantrik mili zamanlaması gibi durumlar otomatik araba gaza basıyorum gitmiyor problemine yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Akü Takviyesi Kablosu Kaç Amper Olmalı?

Yorum Yap