Otomobilin Motor Performansını Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Okunuyor Otomobilin Motor Performansını Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Herkes otomobilinin daha iyi bir performans sergilemesini ancak yakıt tüketiminin artmamasını ister. İşte aracınızın performansını artıracak şeyler.

Bir arabanın daha iyi çekmesi için yani daha iyi bir motor performansı sergilemesi için öncelikle aracın motorunun nasıl çalıştığına kısaca bir bakalım. Motor içerisinde hava yakıt oranı 14:1 yani 14 birim havaya karşılık 1 birim yakıt olması gerekmektedir. Bunlar tamamlandıktan sonra ateşleme sistemi bu karışımı tutuşturur ve aracın motorunda yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan basınç pistonları aşağı iter ve krank milinin dönmesini sağlar. Böylelikle aracınız hareket etmiş olur.

Yukarıda saydığımız sistemlerden bir tanesi bile sorunlu olursa aracınızın performansı düşer. Eğer aracınızın performansını artırmak istiyorsanız şunları yapmalısınız?

Motor Performansı Nasıl Artırılır?

1 – Hava Giriş Sisteminin Bakımı

Motora hava çekilmeden önce, olası pisliklere karşı öncelikle bir hava filtresinden geçirilir. Ayrıca emme manifoldu denilen sistem içerisinde motora hava çekilmiş olur. Eğer manifold kaçağı varsa veya hava filtresi aşırı kirlendiyse motora çekilen hava miktarı ve kalitesi düşer. Bu da aracınızın motor performansının düşmesine neden olur.

2- Yakıt Dağıtım Sistemi

Aracınızın motoruna yakıt dağıtılırken, bir pompa silindir odasına yakıt çeker ve enjektörler tarafından yanma odasına püskürtülür. Yakıt pompasının basıncının düşmesi, enjektörlerin kirlenmesi, yakıt filtresinin tıkanması gibi tüm etmenler motora giden yakıt seviyesinin düşük olmasına neden olabilir. Bu durum motor performansının düşmesine neden olacaktır.

3- Ateşleme Sistemi

Ateşleme sistemi adından da anlaşılacağı üzere, motora içerisindeki hava yakıt karışımının tutuşturulmasından sorumludur. Ateşleme sistemi buji, buji kablosu, distribütör, bobinden oluşmaktadır. Bunlardan herhangi birisinde bile bir arıza varsa motor doğru ateşlenemez ve performansının düşmesine neden olur.

4- LPG’li Araçlar İçin Gaz Ayarı

Gaz ayarının sonuna kadar açılması arabanın daha iyi çekeceği anlamına gelmez. Gaz ayarının doğru yapılmış olması gerekmektedir. Bunun için aracınızın gaz ayarını ayarlatmanız motor performansının artması açısından çok önemlidir. Gaz ayarını çok fazla kıstırmakta yakıt tüketimini düşürürken performans düşmesine de neden olur.

Eğer aracınızda bu yukarıda saydığımız tüm etkenler doğru çalışıyorsa aracınızın motor performansı mutlaka artacaktır. Ancak bir de doğal olmayan yollardan motor performansı artırma yöntemleri vardır. Biz otomobilweb olarak bunu tavsiye etmiyoruz. Ancak bazı tuning adı verilen dükkanlarda araçlara özel yazılımlar yüklenerek motorun beygir gücü artırılmaktadır. Ancak bu tür şeyler motor ömrünü kısalttığı için kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Yorum Yap