P0128 Şanzıman Aşırı Hararet Durumu Arıza Kodu – Şanzımanın Aşırı Isınması

Okunuyor P0128 Şanzıman Aşırı Hararet Durumu Arıza Kodu – Şanzımanın Aşırı Isınması

Bu arıza kodu genel bir kod olmasına rağmen bazı marka ve modellerde farklı bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P01218 arıza kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakın.

Otomobillerin şanzımanları karmaşık bir sürücü dişlinin bir uyum halinde dönmesiyle çalışırlar. Bu dişliler sürekli olarak birbirine sürterek çalıştığı için aşınmaya ve ısınmaya meyillidirler Özellikle lüks otomobillerde şanzıman sıcaklığını ölçen bir sensör vardır. Bu sensöre şanzıman sıcaklık sensörü adı verilir.

P0128 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor? : Şanzıman içinde sürtünmeyi nedeniyle oluşabilecek aşınmayı engellemek için şanzıman yağı kullanılır. Bu yağın diğer bir görevi şanzımanın aşırı ısınmasını engellemektir. Sürtünme az olunca ısınmada düşük olacaktır. Şanzıman kapağına monteli bir halde bulunan şanzıman sıcaklık sensörü sürekli olarak şanzımanın sıcaklığını ölçer ve durumu şanzıman kontrol modülü (TCU), motor kontrol modülü (ECU) veya güç kontrol modülü (PCM)’ye sürekli olarak bilgi verir. Şanzıman içerisindeki sıcaklık 140 derecenin üzerine çıkarsa, aşırı ısınmış anlamına gelmektedir. Sensör bu durumu algılayarak P0128 Şanzıman Aşırı Hararet Durumu (Transmission Over Temperature) hata kodunu verir.

P0128 Şanzıman Aşırı Hararet Durumu Arıza Kodu Belirtileri

  • Otomatik vitesli araçlarda vites değişimlerinde gecikme olabilir.
  • Tork konvertörü contasından yağ sızabilir.
  • Şanzıman yağı seviyesi azalmış olabilir.

P0128 Şanzıman Aşırı Hararet Durumu Arıza Kodu Nedenleri

  • Araca kapasitesinin üstünde yükleme yapılması sebebiyle şanzımanın zorlanması
  • Şanzıman soğutucusunda tıkalı kanallar
  • Şanzıman yağını azalması
  • Tıkalı şanzıman hava giriş kanalı
  • Arızalı şanzıman yağı sıcaklık sensörü

P0128 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Eğer aracınızda P0128 arıza kodu varsa ilk olarak aracınızın çekebileceğinden fazla yük taşımadığından emin olun. Ardından şanzıman yağı seviyesini kontrol edin. Eğer yağ seviyesi tamamsa yağın içerde dolaşmasını engelleyen bir tıkanıklık olup olmadığına bakın. Bir diğer bakacağınız husus ise şanzıman yağının değişim zamanının gelip gelmediğinden emin olmaktır. Çünkü şanzıman yağı eskirse yağlama ve soğutucu özelliğini kaybedecektir. Bu durumda şanzıman yağınızı mutlaka değiştirin.

Yorum Yap