P0128 Termostat Arızası Arıza Kodu

Okunuyor P0128 Termostat Arızası Arıza Kodu

Bu diyagnostik arıza kodu OBD-II donanımı olan araçlar için geçerlidir. P0128 arıza kodu ne anlama geliyor. Eğer aracınız P0128 arıza kodunu veriyorsa ne gibi belirtileri verir. İşte tüm bu soruların yanıtını bulacağız.

Bir otomobilin motorunda soğutma suyunun görevi motor ısındığı zaman soğutmasını sağlamaktır. Ancak soğutma suyunun bir diğer özelliği ise motorun normal çalışma sıcaklığı olan 85 ile 100 derece arasında kalmasını sağlamaktır. İşte bu sıcaklıkta sabit kalmasını sağlayan parçaya termostat adı verilen bir parça sağlar. Aracınızın motorunu sabah ilk çalıştırdığınızda soğuktur. Zaten hararet ibresine baktığınız zamanda düşük seviyededir. Motor çalışmaya başladıktan bir süre sonra hararet göstergesi yavaş yavaş yükselir ve 90 derecede sabit kalır. İşte motor sıcaklığı 90 dereceye geldiğinde termostat açılır ve motordaki sıcak suyun soğutulmak üzere radyatöre gönderilmesini sağlar.

P0128 Termostat Arızası Ne Anlama Geliyor

P0128 arıza kodu anlamı : Termostatın açılması için motor içerisindeki suyun ortalama 90 dereceye gelmesi gerekir. Ancak termostat arıza yaptığı zaman bu sıcaklığa gelmeden açılır. Sonuç olarak motor içerisindeki su radyatör tarafından sürekli soğutulur ve motor bir türlü normal çalışma sıcaklığına erişemez. Bu durumda aracınızın motor kontrol ünitesi (ECU) durumu tespit eder ve “ P0128 Termostat Arızası (Soğutma Suyu Sıcaklığı İstenilen Sıcaklığa Erişmedi) ” Coolant Thermostat (Coolant Temperature Below Thermostat Regulating Temperature) hata kodunu verir.  Aracınız bu arıza kodunu veriyorsa termostat açık kalmıştır.

P0128 Termostat Arızası Belirtileri

Eğer aracınızda P0128 arıza kodu varsa en önemli ve belirgin belirtileri şunlar olacaktır.

  • Hararet göstergesi hareket halindeyken hep düşük seviyededir. Araba durup rölantide çalışırken bir miktar yükselebilir
  • Arabanın kaloriferi, motor suyu tam ısınmadığı için ısıtmaz ve sıcak üflemez.
  • Gösterge panelinde motor arıza lambası yanar.
  • Radyatör fanı sürekli olarak çalışır.
  • Yazın bir sorun yoktur ama kışın motor zor çalışabilir.

P0128 Termostat Arızası Nedenleri

  • Arızalı ve sıkışmış termostat
  • Radyatör fanı sıkışmış olabilir
  • Arızalı emme havası sıcaklık sensörü (P0110, P0111, P0112, P0113 ve P0114 arıza kodlarını vermesi)
  • Arızalı motor suyu sıcaklık sensörü
  • Motor soğutma suyu (antifriz) seviyesi azalmış olabilir.

P0128 Termostat Arızası Onarım, Tamir ve Çözümü

Aracınızın motorundaki her parça motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından sürekli olarak takip edilmektedir. İlk olarak yapmanız gereken şey P0128 arıza kodunun yanında başka bir OBD-2 arıza kodları verip vermediğini kontrol edin. Aracınızın P0128 arıza kodunu vermesinin nedeni büyük ihtimalle termostatın arıza yapıp sıkışık kalmasıdır. Ama termostatı değiştirmeden önce motor soğutma suyu seviyesini kontrol edin. Radyatörün fanının sürekli çalışmadığından emin olun. Emme havası sıcaklık sensörü ve motor suyu sıcaklık sensörünün çalıştığından emin olmalısınız.

Yorum Yap