P0170 Yakıt Ayar Arızası (Sıra 1) Arıza Kodu

Okunuyor P0170 Yakıt Ayar Arızası (Sıra 1) Arıza Kodu

Bu arıza kodu neredeyse tüm otomobiller için aynı arızayı işaret ediyorken bazı marka ve modellerde farklı bir arızayı işaret ediyor olabilir. Bu sebeple aracınız P0170 arıza kodunu veriyorsa aracınızın teknik servis kitapçığına mutlaka bakın.

1996 yılından itibaren üretilen otomobillerde müşür yerine sensör kullanılmaya başlandı. Ve bu sensörler motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar tarafından sürekli olarak izlenmeye başladı. ECU, motor içerisinde doğru miktarda hava yakıt karışımı olup olmadığını kontrol etmek için Oksijen sensörü (O2), MAP ve MAF sensörü gibi pek çok sensörü aynı anda izler.

Aracınızın motorunun en verimli şekilde çalışması için doğru miktarda hava yakıt oranının karışıp tutuşması gerekir. Eğer bu iki karışımdan birisi eksik veya fazla olursa aracınızda P0170 yakıt ayar arızası (Sıra 1) (Fuel Trim Malfunction (Bank 1) ) hata kodu verilir.

P0170 Yakıt Ayar Arızası (Sıra 1) Belirtileri

Aracınızın motorunda bir orantısızlık olacağı iççin sürüş sırasında mutlaka hissedeceğiniz belirtiler olacaktır.

  1. Her sensör arızasında olduğu gibi gösterge panelinde motor arıza lambası yanar
  2. Araba hiç çalışmayabilir (eksik yakıt gelmesi)
  3. Yakıt tüketimi artabilir (fazla yakıt gelmesi)
  4. Egzozdan siyah duman çıkabilir (tam yakılamadan atılan yakıt)
  5. Rölantide veya gaza basınca tekleme

P0170 Yakıt Ayar Arızası (Sıra 1) Nedenleri 

Bu arıza kodunun birden fazla nedeni olabilir. Bunun için sırasıyla bakmak gerekecektir.

  • Aracın motoruna hava çekilen hatlarda bir sızıntı olabilir. Bu da motora eksik hava girmesine neden olur. Bu durum motor içerisindeki yanma kalitesini bozar ve yakıt ayar arızasına neden olur.
  • Arızalı oksijen sensörü, bu hata kodunun verilmesindeki başlıca şüphelilerden bir tanesidir. Oksijen sensörü egzoz gazındaki oksijen miktarını ölçerek, yanmanın doğru gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol eder. Eğer egzoz gazında zengin veya fakir karışım belirlerse P0170 arıza koduna neden olabilir.
  • MAF sensör, kam ve krank mili sensörü arızaları da P0170 arıza kodunun verilmesinin nedenlerindendir.
  • Ayrıca eskimiş bujiler ve buji kabloları gibi ateşleme sistemindeki arızalar yakıtın tam yakılmamasına neden olur. Sonuç olarak aracınızın beyni bunu yakıt ayar arızası olarak algılayacaktır.

P0170 Yakıt Ayar Arızası (Sıra 1) Onarım, Tamir ve Çözümü

P0170 arıza kodunun en yaygın nedeni MAF ve kütle hava ölçer olduğunu unutmayın. Bu sebeple ilk olarak bu sensörlerin doğru çalıştığından emin olun.

Daha sonra aracınızın yakıt pompasının gerekli basıncı sağladığından emin olun. Çünkü yakıt pompası arızası olduğu zaman aracınızın motoruna istenilen miktarda yakıt gitmeyecektir.

Motora çekilen havada bir sızıntı olmadığından emin olun. Tıkalı bir hava filtresi motora hava girişini engelleyeceği için yakıt ayarına bozacaktır.

Oksijen, MAP ve MAF sensörü konektörlerini iyice temizleyin. Buralarda oluşabilecek bir korozyon ya da paslanma bu sensörlerin çalışmasını engelleyecektir.

Yorum Yap