P0190, P0191, P0192,P0193, P0194 Yakıt Hattı Basınç Sensörü Arıza Kodu

Okunuyor P0190, P0191, P0192,P0193, P0194 Yakıt Hattı Basınç Sensörü Arıza Kodu

Bu arıza kodları genel bir sorun olmasına rağmen bazı marka ve modellerde farklı bir sorunu işaret ediyor olabilir. Bu sebeple aracınızda p0190, P0191, P0192,P0193 ve P0194 hata kodları varsa mutlaka aracınızın servis kitabına göz gezdirin.

Aracınızın motorunun çalışması için yakıt ve hava karışımının yanması gereklidir. Yakıt otomobillerin arka kısmında bir depo içerisinde bulunur. Yakıt pompası tarafından motora kadar gönderilir. Ancak bu yakıtın enjektörlere gitmesi için bir basınçla pompalanması gerekir. Yakıt hattı basınç sensörü, yakıt hattındaki yakın basıncını ölçmeye yarar.

P0190 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Arızası Arıza Kodu Anlamı

P0190 Arıza Kodu Anlamı : Yakıt basınç sensörü, yakıt rayındaki basıncı sürekli olarak izleyerek motor kontrol ünitesine (ECU) sürekli olarak bilgi verir. Bu bilgi sensör devresindeki elektrik sinyalleri tarafından sağlanır. Yakıt basınç sensörü devresinde bir arıza meydana gelirse ve ECU bunu algılarsa aracınızda P0190 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Arızası (Fuel Rail Pressure Sensor “A” Circuit) hata kodunu verir.

P0191 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Sınırı / Performansı Ne Anlama Geliyor?

P0191 Arıza Kodu Anlamı : Yakıt basınç sensörünün bir limitleri bulunmaktadır. Ayrıca sensörden gelen veriler diğer sensörlerle birlikte yorumlanır. ECU, sensörden gelen sinyal ile motora gelen yakıtın birbirinden tutarsız olduğunu görürse aracınız P0191 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Sınırı / Performansı (Fuel Rail Pressure Sensor “A” Circuit Range/Performance) hata kodunu verilir.

P0192 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Düşük Girişi

P0192 Arıza Kodu Anlamı : Yakıt hattı basınç sensörü bir elektrik voltajı ile ECU’ya bilgi vermektedir. Yakıt basıncı en düşükken 1.5, en yüksekken 5  volt olmalıdır. Yani araç rölanti de dururken basınç en düşük konumdadır ve sensörden gelen volt 1.5 volt olmalıdır. Sensörden gelen sinyal 1.5 voltun altına inerse, basıncın olması gerektiğinden daha fazla düştüğü anlamına gelir. Bu durumda P0192 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Düşük Girişi (Fuel Rail Pressure Sensor “A” Circuit Low) hata kodu verilir.

P0193 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Yüksek Girişi

P0193 Arıza Kodu Anlamı : Aracın motoru en yüksek devirde çalışırken yakıt basıncının en yüksekte olması gerekir. Yakıt olabileceği maksimum eşiğe geldiğinde yakıt basınç sensöründen ECU’ya gelen sinyal 5 volt olmalıdır. Hiçbir şekilde 5 volt üzerine çıkmaz. Ancak sensörden gelen voltaj bu değerin üstüne çıkarsa P0193 Yakıt Hattı Basınç Sensör Devre Yüksek Girişi (Fuel Rail Pressure Sensor “A” Circuit High) hata kodu verilir.

P0194 Yakıt Hattı Basınç Sensörü “A” Devresi Arıza Kodu

P0194 Arıza Kodu Anlamı : Ülkemizde bulunan otomobillerinden yüzde 95’i tek sıra ve 4 silindirlidir. Ancak 6 silindir ve üstü motorlarda iki sıra bulunur. İki sıra demek bazı sensörlerden iki tane bulunması demektir. Birinci sıradaki sensör “A” olarak adlandırılır. Eğer motorun birinci sırasında bulunan yakıt hattı basınç sensörü devresinde bir arıza meydana gelirse P0194 Yakıt Rayı Basınç Sensörü “A” Devresi Arıza Kodu (Fuel Rail Pressure Sensor “A” Circuit Intermittent/Erratic) hata kodu verilir.

Yakıt Rayı Basınç Sensörü Arızası Belirtileri

 • Motor kontrol lambası yanar
 • Yakıt tüketimi artar
 • Motor performansı düşer ve tekleme olabilir
 • Rölantide motor stop edebilir
 • Egzoz borusundan olağan dışı çiğ yakıt kokusu gelebilir
 • Bazen hiç bir belirti vermeyebilir.

Yakıt Hattı Basınç Sensörü Arıza Verme Nedenleri

 • Yakıt pompasının arızalanması
 • Yakıt basınç regülatörü arızalanmış olabilir
 • Yakıt basınç sensörüne giden kablolarda bir kopma, kısa devre veya yıpranma
 • Yakıt basınç sensörü konektörünün arızalanması
 • Yakıt basınç sensörünün arıza yapası
 • Motora hava giriş kanallarında bir vakum sızıntısı olabilir.

Yakıt Hattı Basınç Sensörü Onarım, Tamir ve Çözümü

İlk olarak yakıt basınç sensörünü bulun. Ardından sensöre gelen konektör ve kabloları görsel olarak inceleyin. Soyulmuş kablolar veya kopmuş olanlar sensörün çalışmasını engelleyecektir. Ardından sensörü emme manifolduna bağlayan vakum hortumunda bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bir OBD-2 arıza kodları tarayıcısı ile ilgili kodları bulun ve silin. Kodun tekrar çıkıp çıkmadığına bakın. Kod geri gelirse Yakıt hattı basınç sensörü arızalı demektir. Değiştirin ve kodları silin.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap