P0200 Enjektör Devre Arızası Arıza Kodu

Okunuyor P0200 Enjektör Devre Arızası Arıza Kodu

Bu arıza kodu genel bir sorun olmasına rağmen bazı marka ve modellerde farkı bir sorunu işaret ediyor olabilir. Bu yüzden aracınızda P0200 arıza kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakmalısınız.

Günümüz otomobillerinde motora yakıt, enjektör denilen bir püskürtücü tarafından sağlanır. Silindir başına bir tane enjektör vardır. Bu enjektörler üzerlerinde bulunan sensörler yardımıyla sürekli olarak motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından izlenir.

P0200 Enjektör Devre Arızası Ne Anlama Geliyor? : ECU tarafından her bir enjektöre elektrik sinyali gönderilir. ECU enjektörlere doğrudan komut verir. Bu komuta göre enjektörler kapalı veya açık konumdadır. Kapalı komutu geldiğinde enjektörden 5 volt, tam açık komutu geldiğinde ise 1.5 volt aralığında elektrik sinyali dönüşü olur. Sürücünün gaza basmasıyla veya ayağını gazdan çekmesiyle birlikte bu elektrik sinyali sürekli olarak değişir. ECU, ateşleme sisteminden yakıt dağıtımına kadar her şeyi bu verilere göre ayarlar. ECU, tarafından enjektör devresindeki bu değişiklikler algılanamazsa P0200 enjektör devresi arızası (Injector Circuit Malfunction) hata kodunu verir.

P0200 Enjektör Devre Arızası Belirtileri

  • Kesinlikle motor arıza lambası yanar.
  • Rölantide beklerken veya sürüş sırasında motor tekler.
  • Motor stop edebilir veya hiç çalışmayabilir.
  • Silindir tekleme kodları mevcut olabilir.

P0200 Enjektör Devre Arızası Nedenleri

  • Enjektör kablolarında açıklık, kısa devre veya kopma
  • Enjektör sensör devresinde arıza
  • Tıkalı enjektörler
  • Arızalı yakıt enjektörleri

P0200 Enjektör Devre Arızası Onarım, Tamir ve Çözümü

İlk olarak yapmanız gereken enjektörlerin temiz olduğundan emin olmaktadır. Her enjektörü sırayla sökerek temizleyin. Ardından enjektör kablolarını bir voltmetre yardımıyla ölçün. Her bir enjektöre 10-12 volt arasında elektrik gelmesi gerekir. Eğer enjektörlere elektrik tam geliyorsa tesisatta bir sıkıntı yoktur. Bu durumda enjektörlerden arızalı olanları bulup tamir ettirmeniz gerekmektedir. Enjektörler çok pahalı parçalar olduğu için tamir yoluna gidilmesi birinci öncelik olmalıdır.

Yorum Yap