P0534 Klima Gazı Basınç Kaybı Arıza Kodu

Okunuyor P0534 Klima Gazı Basınç Kaybı Arıza Kodu

P0534 arıza kodu genel olarak aynı sorunu işaret ediyor olsa da bazı marka ve modellerde farklı bir sorunu gösteriyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P0534 hata kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakın. 

Otomobillerin klima sistemi özel olarak tasarlanmış yağ ve basınçlı gaz (Freon gazı) ile yağlanır. Klima sisteminde yeterli miktarda yağ olsa bile freon gazı olmadan bu yağ önemli bölgelere geçemez. Bu karışımdan herhangi birisi düşük olduğunda klima kompresörü arızaya maruz kalacaktır. Aracınızın klima kompresörünü ve diğer pahalı klima bileşenlerini korumak için sistemin belirli yerlerine basınç sensörleri yerleştirilmiştir.

Kompresör arkasında bulunan yüksek basınç kesme anahtarı, klima sistemini aşırı basınç durumundan korumaktadır. Klima sistemini düşük gaz basıncı koşulunda korumak için, sistemin emme tarafında bir düşük basınç kesme anahtarı bulunur. Bu anahtar aracınızın klimasında gaz kalmadığı zaman sistemin çalışmasını engelleyerek pahalı sorunlar çıkarmasını engellemek içindir. Alçak basınç kesme anahtarı, klima sistemi basıncı minimum eşiğin altında düştüğünde, düşük basınç anahtarı açılır ve kompresör kavramasına giden voltaj kesilir. Kısaca aracınızın klima sistemi çalışmaz.

P0534 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor : Klima düşük basınç kesme anahtarı ayrıca motor kontrol ünitesine (ECU) bir açma ve kapanma sinyali gönderir. ECU, düşük basınç kesme anahtarından bir düşük gaz basıncı gösteren sinyal algılarsa, P0534 Klima (A/C) soğutucu sıvı şarj kaybı (Air Conditioner Refrigerant Charge Loss) hata kodu verir.

P0534 Arıza Kodu Belirtileri

  • Klima soğuk hava üflemez.
  • Klima ışığı yanıp sönebilir
  • Kompresör kavraması açılıp kapanabilir
  • Klima kompresörü kavraması devre dışı kalabilir.

P0534 Arıza Kodu Nedenleri

  • Klima sisteminde ve borularında çatlak olması sebebiyle gaz kaçağı
  • Düşük basınç kesme anahtarının arızalanması
  • Klima sistemi elektroniğinde arızalar

P0534 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Eğer aracınız P0534 arıza kodunu veriyorsa ilk olarak klima gazının tamam olduğundan emin olun. Sistemde bir kaçak yoksa ve gaz yeniyse ikinci şüpheli olarak düşük basınç kesme anahtarını değiştirin. Hala sorun devam ediyorsa klima sisteminin kablolarında bir aşınma, kısa devre veya kopma olup olmadığını kontrol edin.

Kaynak : otomobilweb

Yorum Yap