P0606 PCM İşlemci Hatası Arıza Kodu

Okunuyor P0606 PCM İşlemci Hatası Arıza Kodu

Bu arıza kodu genel bir sorun olmasına rağmen nadiren de olsa bazı marka ve modellerde farklı bir sorunu işaret ediyor olabilir. Bu sebeple aracınızda P0606 hata kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakın.

1996 yılından itibaren üretilen neredeyse her otomobilde bir bilgisayar bulunur. Buna halk arasında beyinli otomobil adı verilir. Bu bilgisayar sistemine motor kontrol ünitesi yani kısaca ECU adı verilir. Ancak ECU sadece motor işleyişini kontrol eder. ECU bulunan otomobillerde şanzıman kontrol modülü (TCM) ve elektrik kontrol modülü (ECM) sistemleri bulunmaktadır. Çok fazla karmaşık olduğu için 2003 yılından itibaren bu sistemlerin hepsi tek çatı altında toplanarak güç kontrol modülü (power kontrol module) PCM adını almıştır.

P0606 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor ? : Aracınızın PCM’sinde bir sorun olduğu zaman bu sürücüye bildirilmek için P0606 PCM işlemci hatası (PCM / ECM Processor Fault) hata kodunu verir.

Bir Aracın PCM'si

Bir Aracın PCM’si

P0606 Arıza Kodu Belirtileri ?

Eğer aracınızda P0606 hata kodu varsa sadece motor arıza lambası yanacaktır. Ancak nadiren de olsa sensörler kontrol edilemediği için motor performans sorunlarına da yol açabilir. Çünkü aracınızın ateşlemesinden yakıt dağıtımına kadar her şey PCM tarafından ayarlanır. PCM işlemci hatası durumunda doğru ayarlanamadığı için pek çok motor sorunu ortaya çıkabilir.

P0606 Arıza Kodu Nedenleri?

Büyük olasılıkla aracınızın PCM sisteminde bir arıza vardır. Bu arızanın nedeni beyine su gitmesi, fazla ısınması gibi şartlara bağlı olabilir.

Diğer bir nedense araca fabrika donanımı dışında ek donanım ekletmektir. Yani sonradan takılan bir xenon far, ses sistemi veya başka bir donanım PCM üzerine fazla yük bindireceği için arıza yapmasına neden olacaktır.

P0606 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Aracınız bu arıza kodunu veriyorsa düzeltmek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Genelde P0606 arıza kodunu düzeltmek PCM’nin değiştirilmesini gerektirir. Bu da çok pahalı bir parçadır. Sanayilerde beyinci diye adlandırılan yerlerde arıza yapan beyinler yeniden programlanmaktadır. Bu işlem için de 1500 ile 2500 lira arasında bir ücret almaktadırlar.

Yorum Yap