P0801 Geri Vitese Geçmeyi Engelleme Kontrol Devresi Arızası Arıza Kodu

Okunuyor P0801 Geri Vitese Geçmeyi Engelleme Kontrol Devresi Arızası Arıza Kodu

Bu arıza kodu otomatik şanzımanlı araçlar için aynı sorunu işaret eder. Ancak bazı marka ve modellerde farklı bir sorunu gösterebilir. Bu sebeple aracınızda P0801 hata kodu oluşursa mutlaka aracınızın teknik servis kitabına göz gezdirin. 

Şanzıman kontrol modülü (TCM) veya şanzıman kutusu kontrol modülü (TSCM) birbirinden bağımsız üniteler olabilir. Ancak yaygın olarak motor kontrol modülü (ECM) diğer adıyla ECU üzerine entegre edilmiştir. Yani aracınızın her sistemini kontrol eden modüllerin aynı çatı altında toplanmasına, güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM) adı verilir.

PCM, otomatik şanzıman vites değiştirme stratejisini hesaplamak için birden fazla motor ve şanzıman sensöründen bilgi alır. Geri hareket engelleme anahtarı, aracınız ileri yönde hareket ederken şanzımanın geri vitese geçmesini önlemek için tasarlanmıştır. Tipik olarak, elektronik olarak kontrol edilen bir solenoid, şanzıman ileri viteste takılı iken vites değiştirme mandalının geri vitese geçmesini engelleyen bir pistonun çalıştırılmasından sorumludur.

P0801 Arıza Kodu Ne Anlama Geliyor ? : Güç aktsarım sistemi kontrol modülü (PCM) geri vitese geçmeyi engelleme kontrol devresinde bir arıza tespit ederse aracınızda P0801 Geri Vitese Geçmeyi Engelleme Kontrol Devresi Arızası (Reverse Inhibit Control Circuit Malfunction) hata kodunu verir.

Not: P0801 arıza kodu çok ciddidir. Çünkü aracınızla son hız giderken birden geri vitese geçmesine bile neden olabilir. Mümkün olduğu kadar çabuk tamir edilmelidir.

P0801 Arıza Kodu Belirtileri

  • Araç ileri doğru hareket ederken vites geri vitese geçebilir.
  • Hiç vites değiştiremeyebilirsiniz
  • Hiçbir belirti göstermeyebilir
  • Şanzıman kontrol devrelerinde sigortalar yanabilir.

P0801 Arıza Kodu Nedenleri 

  • Geri vites kısıtlama solenoidi arızalı olabilir
  • Geri vites engelleme sensörü arızalı olabilir
  • Sensöre gelen kablolarda bir kopma veya kısa devre
  • PCM veya ECU programlama hatası olabilir.

P0801 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Otomatik şnazıman arıza kodlarını teşhis ederken ilk olarak şanzıman yağının temiz ve uygun seviyede olduğundan emin olmalısınız. Şanzıman yağı eksikse tamamlayın ve neden eksildiğinin sebebini bulun.

Daha sonra geri gitme engelleme sensörü ve solenoidini test edin. Eğer arızalı ise değiştirin.

Yorum Yap